Wraz z nadejściem upalnych dni szuka się ochłody i zminimalizowania skutków rażącego słońca. Sposób na ochłodzenie się jest bez liku, od kąpieli w basenie po nawadnianie organizmu piciem dużej ilości płynów. Jednym ze sposobów na orzeźwienie są również lody. Smakowite i o finezyjnych kształtach przyciągania zainteresowanie nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Jednak wielu rodziców obawia się podawania dzieciom lodów i utożsamia to z negatywnymi skutkami dla organizmu malucha. Czy jednak naprawdę tak jest? Zobacz, od jakiego wieku dzieci mogą jeść lody i czy są one dla nich zdrowe.

Czy dzieci powinny jeść lody?

Pediatrzy podpowiadają, że nie ma żadnych obiektywnych przeciwwskazań, aby podawać dzieciom lody. Co więcej, niekiedy jest to nawet wskazane. Lody są o wiele lepsze niż słodycze, które zawierają dużo cukru. Dodatkową ich zaletą jest to, że zawierają białko, wapń, fosfor i witaminy, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Należy również pamiętać, że bardzo dużo lodów nie wytwarza się obecnie z jajek, a więc zagrożenia zatrucia się salmonellą jest niewielkie. Te zalety zimnych deserów nie oznacza, że dzieciom można podawać lody bez kontroli. Należy to robić z rozwagą i stosować się do podstawowych zasad żywienia malucha.

Od kiedy podawać dziecku lody?

W zakresie tego, od kiedy dziecko powinno jeść lody, lekarze są nadzwyczaj zgodni. Niemal każdy pediatra powie, że najlepszy czas to wiek powyżej dwóch lat. Wynika to z tego, że lody zawierają w sobie krowie mleko, które jest alergenem i może uczulić mniejszego maluch, u dwulatka takie ryzyko jest niewielkie. Przyczyną tego, że małe dzieci nie mogą jeść lodów, jest również fakt, że skonsumują one zbyt łapczywie, a co za tym idzie jedzenie zimnego deseru może być przyczyną wystąpienia infekcji gardła czy innej chory tego typu.

Jak często podawać dziecku lody?

O tym, jak często podawać dziecku lody decydują rodzice. Najlepiej zachować umiar i zdrowy rozsądek. Jedna gałka lodów na raz powinna wystarczyć dwulatkowi. Jeżeli maluch boryka się z nadwagą, podawanie tego deseru należy ograniczyć, a tradycyjne lody zastąpić sorbetami. Ograniczy to ilość kalorii w jego diecie.

Jakie lody podawać dziecku?

Podając dziecku lody, należy zawracać uwagę z czego one zostały wyprodukowane. Oczywiście najlepsze są lody z naturalnych składników oraz te, których data przydatności do spożycia jest nieprzeterminowana. Lodowe desery dla dziecka powinny też pochodzić ze sprawdzonych źródeł, niewskazane jest kupowanie ich u obwoźnych sprzedawców czy w zaniedbanych budkach z lodami. Należy również zadbać o to, aby lody nie były wielokrotnie mrożone – rozmrażanie i zamrażanie ich powoduje, że są one niezdatne do spożycia. Jeżeli chodzi o smaki najlepiej dla dziecka wybierać te naturalne i bez sztucznych konserwantów, a więc od razu trzeba odrzucać smaki smerfowe itp. Małym dzieciom niewskazane jest również podawanie sosów do lodów czy posypek.

Lody dla alergika

Dziecko, które jest alergikiem, powinno spożywać lody domowej roboty, które wytworzone są z naturalnych soków lub jogurtów.

Jak podawać dziecku lody?

Należy również pamiętać, że ze względów higienicznych i zdrowotnych rodzice nie powinni jeść tego samego loda na spółkę z dzieckiem. Niewskazane jest również podawanie lodów dzieciom zgrzanym i z gorączką, a także z zakażeniami gardła paciorkowcami (można je natomiast stosować jako lekarstwo przy stanach zapalnych migdałków lub gardła). Podając dziecku lody, trzeba też pilnować jak maluch je spożywa. Nie powinien on ich gryźć i połykać kawałów lodów w całości. Po zjedzeniu przez dziecko loda nie wolno podawać mu również ciepłych napojów, gdyż taki szok termiczny osłabia odporność organizmu i może być przyczyną infekcji chorobowych.

 

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]