Niemowlak nie jest w stanie samodzielnie kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych. Stąd też w pierwszych latach życia dziecka pieluszki to obowiązkowe akcesorium każdego rodzica. Jednak ten stan rzeczy się zmienia. Wraz z rozwojem dzieci i zdobywaniem przez niego nowych umiejętności przychodzi czas na naukę nocnikowania. Specjaliści podpowiadają, że najlepiej odpieluszkowywanie rozpocząć w okolicach 2 roku życia malucha, kiedy to jest ono w stanie zrozumieć i kontrolować podstawowe potrzeby. Zobacz, jak poradzić sobie z nocnikowaniem dziecka.

Kiedy dziecko powinno korzystać z nocnika?

Chociaż specjaliści podpowiadają, aby naukę korzystania z nocnika rozpocząć w wieku ok. 2 lat, to jednak nie zawsze pieluch można pozbyć się w tym czasie. Nauka nocnikowania u każdego dziecka przebiega w różnym tempie. Niekiedy odpieluszkowanie trwa tylko kilka miesięcy, u innego dziecka może przebiegać nawet rok. W czasie tej nauki najważniejsza jest jednak systematyczność, konsekwencja i zachowanie spokoju. Presja wywierana na dziecko może przyczynić się do zaparcia nawykowego i znacznie utrudnić naukę korzystania z nocnika.

Kiedy zacząć nocnikowanie dziecka?

Sam wiek dziecka jest tylko jedną ze wskazówek podpowiadającą, kiedy rozpocząć naukę nocnikowania. Przed jej rozpoczęciem warto upewnić się, czy maluch faktycznie jest gotowy rozstać się z pieluchą na dobre i czy nauka na obecnym  etapie rozwoju ma sens.

Sygnałami, że dziecko gotowe jest na korzystanie z nocnika, są: jasne wyrażanie przez dziecko potrzeb np. że chce mu się jeść lub chce iść spać, pokazywanie, że ma pełną pieluchę, wyraźne napinanie się i szukanie odosobnionego miejsca, kiedy chce zrobić kupę, jego pielucha jest sucha minimum 2 godziny dziennie, dziecko próbuje naśladować rodziców/rodzeństwo i interesuje się, kiedy udają się oni do łazienki.

Wybierając czas nauki korzystania z nocnika, zwróć też uwagę na porę roku. Najlepiej jest wybrać tą ciepłą, dzięki temu dziecko może biegać swobodnie bez pieluch bez ryzyka przeziębienia się. Co więcej, przebieranie mokrych rzeczy latem jest łatwiejsze, tak samo, jak cały proces prania i suszenia zmoczonej odzieży.

Jak przygotować dziecko do nocnikowania?

Przede wszystkim przed rozpoczęciem nauki nocnikowania i w jej trakcie z dzieckiem trzeba rozmawiać. Rodzic powinien wyjaśnić maluchowi, dlaczego nie sika się w pieluchę i dawać przykład, np. zabierając dziecko do łazienki. Warto również wybrać się z dzieckiem na wspólne zakupy, w trakcie, których wybierze się nocnik oraz kilka par majtek. Przed nauką warto też zapytać dziecka, czy woli korzystać z nocnika, czy może z sedesu. Jeżeli wybierze to drugie rozwiązanie, należy zaopatrzyć się w nakładkę na sedes, która ułatwi naukę.

W ramach oswajania z nocnikiem dziecko warto też sadzać dziecko na nocnik, nawet w pieluszce i pokazać, że nie ma się czego bać. Pomocne w odpieluszkowaniu będą również bajki i książeczki o nocniczku, których wiele można znaleźć w dziecięcych księgach. Najważniejsze jednak do całej nauki podejść spokojnie i z dystansem. Proces odzwyczajania malucha od pieluszki może chwilę trwać, nie ma co go na siłę przyspieszać – krzycząc, złoszcząc się czy karać dziecko, że dziś mu się nie udało.

 

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]