Poruszanie się we współczesnym świecie w coraz większym stopniu wymaga od nas dostępu do nowoczesnych technologii. Telefony, tablety, smartfony, laptopy czy komputery to niemal obowiązkowy element domowego wyposażenia. Wykorzystywane są nie tylko do rozrywki i zabawy, ale także do pracy i nauki. Co więcej, „pracują” na nich coraz młodsi użytkownicy. Dziś nikogo już nie dziwi, że 3 latek sprawnie posługuje się telefonem, a 5-latek umie obsługiwać tablet. Wielu rodziców zadaje sobie jednak pytanie, czy i kiedy wprowadzać dziecko w świat nowych technologii. Zobacz, kiedy i na jakich zasadach dziecko powinno korzystać z komputera.

Dziecko a komputer

Korzystanie przez dzieci z komputera od dawna budzi wiele kontrowersji. Są rodzice, którzy przed monitorem sadzają już roczne maluch oraz tacy, którzy z domowym komputerem zapoznają dziecko dopiero w wieku szkolnym. Jednej recepty, kiedy dziecko powinno zacząć korzystać z komputera, nie ma. Istnieją natomiast uniwersalne zasady, podpowiadające jak powinno się to odbywać.

Zasady korzystanie dziecka z komputera

Pozwalając dziecku korzystać z komputera, od początku warto wprowadzić jasne i klarowne zasady. Powinny one mówić, do czego dziecko może wykorzystać komputer i z jakich programów stron korzystać. Co więcej, dobrze jest zadbać o to, aby domowy laptop faktycznie był wykorzystywany do działań mających poszerzać horyzonty malucha oraz nauczyć go nowych rzeczy. Bezmyślne sadzanie dziecka przed monitorem i włączenie gier, które niczego go nie uczą, będzie mieć negatywny wpływ i na pewno odbije się w przyszłości.

Ile czasu dziecko powinno spędzać przed komputerem?

Pierwsza zasada korzystania dziecka z komputera mówi o czasie, jaki może przeznaczyć na tę rozrywkę. Najlepiej od razu ustalić dzienny limit i zwiększać go wraz z wiekiem malucha. Na początek wystarczy, że dziecko będzie mogło oswoić się z komputerem np. przez pół godziny dziennie lub skorzystać z niego dwa razy w tygodniu. Należy również zadbać o dokładnie określenie, w jakich godzinach dziecko może korzystać z komputera.

Specjaliści podpowiadają, że maluchy do 2 roku życia w ogóle nie powinny oglądać telewizji ani korzystać z komputera. Starszaki w wieku od 2 do 5 lata mogą przebywać przed monitorem do godzinny dziennie, spędzając ten czas na oglądaniu wartościowych bajek lub grając w gry edukacyjne bez reklam.

Trzeba jednak pamiętać, że sprzęt ten nie powinien być najważniejszy w życiu malucha, a granie czy zabawy on-line nie mogą dezorganizować życia rodziny. W egzekwowaniu tych zadań należy być konsekwentnym i nie dać szantażować dziecku.

Programy komputerowe dla dziecka

Duże znaczenie ma również to, z jakich programów i gier korzysta maluch. Najlepiej wybierać te, które pozwala na wspólną zabawę, edukuję i pokazują coś nowego. Na rynku obecnie jest wiele gier, które uczą przez zabawę.  Dla przedszkolaków można wybierać te oparte na nauce literek czy cyferek, dla starszaków te, które opowiadają o odkryciach naukowych czy bardziej skomplikowanych procesach. Pamiętaj jednak aby nie traktować komputera jako jedynego źródła wiedzy. Powinno być one dopełnieniem wspólne nauki czy zabawy.

Jak kontrolować co dziecko robi na komputerze?

Początki korzystania dziecka z komputera powinny być ściśle kontrolowane przez rodziców. Warto, aby to oni włączali poszczególne gry lub decydowali o tym, co ogląda maluch. W późniejszym czasie można pokusić się o zainstalowanie na komputerze programów ochrony rodzicielskiej, które będą blokować niektóre strony i portale. Warto również przyglądać się dziecku, jeżeli w trakcie używania komputera denerwuje się, gdy przechodzi koło niego ktoś dorosły, jest to sygnał, że co może być nie tak. Uważna obserwacja pozwoli również ocenić czy dziecko nie wpada w uzależnienie od komputera. O tym, jakie zagrożenia czekają na dziecko w sieci, dobrze jest z nim rozmawiać od najmłodszych lat.

 

[Głosów:5    Średnia:2.4/5]