Jak zadbać o bezpieczeństwo na spacerze?

Spacer z naszym małym dzieckiem jest jedną z najprzyjemniejszych aktywności, którą razem się cieszymy – to moment, w którym dzielimy się z nim naszymi odczuciami i przedstawiamy mu wszystko, co go otacza. Dziecko poznaje wtedy świat wszystkimi zmysłami – może go dotknąć, poczuć na swojej skórze, zobaczyć intensywność kolorów, usłyszeć szum parkowych drzew i poznać przypadkowo napotkanych ludzi.

Najczęściej są to ludzie życzliwi, zauroczeni naszą pociechą, jednak zdarzają się sytuacje, które nie mają nic wspólnego z sielankowym nastrojem spaceru – szczególnie, że matka z małym dzieckiem jest bardzo łatwym celem ataku – na przykład ataku o charakterze rabunkowym. Jak poradzić sobie w takim przypadku i powstrzymać napastnika?

Dezodorant, szminka, gaz pieprzowy

jaki gaz pieprzowy do samoobrony

Mimo że napastnik jest zwykle dużo silniejszy od nas, wcale nie jesteśmy zupełnie bezbronne. Wręcz przeciwnie! Jeśli tylko wcześniej odpowiednio przygotujemy się na ewentualność napadu, możemy poczuć się dużo pewniej i bezpieczniej. Jak to zrobić?

Oczywiście, w takiej sytuacji przydaje się znajomość sztuk walki, jednak nie jest ona konieczna – najczęściej wystarczające okazują się akcesoria do samoobrony, które bez trudu mieszczą się do damskiej torebki. Wśród nich znajdziemy między innymi paralizator, jednak największym zaufaniem cieszy się gaz pieprzowy. Gdzie kupić takie narzędzia?

Nie warto zaglądać po nie na targowiska czy do niesprawdzonych dostawców, bo wtedy nie możemy mieć pewności, że zakupiony towar rzeczywiście zadziała w razie potrzeby. Najlepiej zaopatrzyć się w nie w specjalistycznym sklepie. Taki zakup daje nam też pewność, że produkt pochodzi od renomowanego producenta i nie zawiera żadnych podejrzanych, silnych, groźnych dla zdrowia substancji. Użycie gazu niewiadomego pochodzenia na napastniku mogłoby wywołać u niego zbyt duże szkody, a nawet doprowadzić do jego śmierci, jeżeli okazałby się osobą z chorobą przewlekłą.

Jak działa gaz pieprzowy?

Certyfikowane gazy pieprzowe, które nie robią znaczącej krzywdy napastnikowi, a jedynie skutecznie go unieszkodliwiają i umożliwiają nam ucieczkę lub znalezienie pomocy, są najczęstszym wyborem pań.

Głównym składnikiem gazu pieprzowego jest kapsaicyna, która występuje w papryczkach chili czy w pieprzu cayenne. Ona też decyduje zarówno o poziomie ostrości tych przypraw, jak i o sile gazu pieprzowego, która przedstawiona jest w jednostka SHU na skali Scoville’a. Aby zobaczyć, jak intensywne działanie ma gaz pieprzowy, warto porównać ilość jego jednostek – która wynosi 2 mln – 5,3 mln, z ilością jednostek ww. pieprzu cayenne – 30 tys. – 50 tys.

W sklepach znajdziemy trzy rodzaje gazów pieprzowych.

  • Stożkowe – generują chmurę, która nie wymaga dokładnego wymierzenia w oczy przeciwnika, więc są odpowiednie dla kobiet, które nie są doświadczone w samoobronie. Jednak wadą tego rozwiązania jest spora zależność od warunków pogodowych.

  • Strumieniowe – wymagają trafienia dokładnie w twarz napastnika, jednak nie ma na nie wpływu wiatr czy śnieg.

  • Żelowe – strumień żelu przylega do twarzy agresora, zamieniając się w pianę. Ten rodzaj gazu przeznaczony jest raczej dla tych kobiet, które posiadają umiejętności samoobrony.

Oko w oko z groźnym psem

Zdarza się jednak, że konieczna jest obrona nie przed człowiekiem, a przed psem. Wtedy również bardzo pomocny okazuje się gaz pieprzowy. Jednak użycie substancji o tak silnym stężeniu kapsaicyny, jak w przypadku człowieka, mogłoby doprowadzić do trwałego oślepienia zwierzęcia, które ma o wiele bardziej wyostrzone zmysły. Dlatego specjalny gaz pieprzowy na psy ma nieco inny skład, a przez to też słabsze działanie – ale na tyle skuteczne, aby przestraszyć i spłoszyć czworonożnego napastnika, nawet agresywne psy.

Gaz pieprzowy więc najwygodniejszym narzędziem, które może nam pomóc w sytuacji zagrożenia. Nie warto oszczędzać na zdrowiu i życiu, dlatego decydując się na kupno gazu zwróćmy uwagę na przedział cenowy 35 – 100 zł. Wtedy mamy pewność, że ten niewielki przedmiot, schowany w torebce zadba o nasze poczucie bezpieczeństwa: uchroni nas i nasze dziecko przed nieszczęściem.

[Głosów:4    Średnia:4.8/5]