Jedzenie dla dziecka. Jak na nim oszczędzić?

Dziecięce posiłki dla domowego budżetu mogą być sporym obciążeniem. Na szczęście istnieją sposoby na to, by ich koszty znacząco zmniejszyć. Oto 5 najskuteczniejszych.

Tysiąc złotych – mniej więcej tyle kosztuje miesięczne utrzymanie kilkuletniego dziecka. Dużą część tej kwoty pochłania żywność. Jedzenie, które podajesz maleństwu musi być najwyższej jakości. Nie szukasz więc oszczędności i wybierasz tylko te produkty, co do których masz stuprocentową pewność, że dostarczą mu niezbędnych składników. Bezkompromisowość jest jak najbardziej uzasadniona, jednak nie oznacza, że na jedzenie dla dzieci nie możesz wydawać mniej. Oto 5 wskazówek, dzięki którym zmniejszysz koszty przygotowania posiłków dla najmłodszych członków twojej rodziny.

Gotuj sama

Słoiczki i saszetki z gotowymi daniami dla dzieci to duża wygoda, ale niestety też duży wydatek. Tymczasem samodzielne gotowanie dziecięcych potraw przy odpowiednim planie nie tylko nie zajmie ci dużo czasu, ale też okaże się dużo tańsze. Wystarczy wkład do gotowania na parze, blender i sito do przecierania, by przygotować dania odpowiednie nawet dla kilkumiesięcznego dziecka. Warzywa, chude mięso, kasze i płatki zbożowe są naprawdę tanie, więc tygodniowy jadłospis dla malucha pochłonie tylko kilka złotych.

Jedno menu

Jeśli dziecko ma co najmniej rok, jedzcie te same posiłki. Nawet, jeśli dorośli członkowie nie chcą rezygnować ze składników, których maluch jeść nie powinien, możecie dodać je do dań na sam koniec. Przedtem po prostu odłóż porcję obiadku do osobnego naczynia. W ten sposób nie zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale też czas, który potem spędzisz z dziećmi o wiele ciekawiej niż stojąc nad kuchenką.

Jedz sezonowo

Od wiosny do jesieni w ogrodach i na straganach znajdziesz mnóstwo sezonowych warzyw i owoców. Są tanie, ale przede wszystkim niesamowicie zdrowe, zaspokajając zapotrzebowanie na najbardziej potrzebne w danym okresie składniki. Niektóre z nich (np. leśne owoce) możesz zebrać samodzielnie. Wspólna wyprawa do lasu i późniejsze gotowanie to doskonała okazja do zacieśnienia rodzinnych więzi, a dla dziecka – wyśmienita zabawa. Egzotyczne owoce oczywiście też powinny znaleźć się w waszej diecie, ale codzienne jedzenie bananów czy mango nie jest konieczne.

kupino

Rób przetwory

By móc cieszyć się sezonowymi owocami i warzywami przez cały rok, zacznij je przetwarzać. Truskawki kupione w czerwcu będą bardzo tanie, a dzięki mrożeniu zachowają wszystkie swoje właściwości do następnego sezonu. Kiszonki wzmocnią organizm jesienią i zimą, zmniejszając ryzyko częstych w tym sezonie infekcji. Ze śliwek bez problemu przygotujesz powidła, które będą świetnym dodatkiem do kanapek lub naleśników.

Szukaj promocji

Kasze, warzywa lub mięso możesz kupić nawet kilkadziesiąt procent taniej. By zmniejszyć wydatki musisz jednak uzbroić się w cierpliwość i przygotować na długie studiowanie gazetek dyskontów. Zadanie to ułatwi ci serwis Kupino.pl. Znajdziesz w nim bazę ofert kilkudziesięciu sieci, wśród których są między innymi Kaufland, Biedronka, Lidl, Netto czy Auchan. Dzięki Kupino.pl będziesz stale na bieżąco z aktualnymi promocjami, co pozwoli ci dobrze zaplanować domowy budżet. Z serwisu możesz też skorzystać, gdy szukasz ubranek, mebli lub zabawek, bo dostępne są w nim gazetki takich sklepów jak Pepco, IKEA czy Smyk.

[Głosów:1    Średnia:5/5]