Diety odchudzające zazwyczaj kojarzą się z osobami dorosłymi. Niestety problem nadwagi występuje również u dzieci. Coraz częściej to właśnie maluchy muszą przejść na dietę odchudzającą. Jednak zrzucanie zbędnych kalorii przez dzieci znacznie różni się od odchudzania dorosłych. Układając jadłospis dietetyczny dla dziecka, pod uwagę należy wziąć fakt, że jego organizm stale rośnie i potrzebie składników odżywczych do prawidłowego rozwoju. Zbyt mała liczba kalorii spowoduje, że dziecko nie będzie miało energii do nauki i zabawy. Zobacz, jak powinna wyglądać dieta odchudzająca dziecka.

Czy zawsze potrzebna jest dieta odchudzająca?

Jeśli twoje dziecko walczy z nadwagą i ma kilka zbędnych kilogramów, jego przejście na dietę odchudzającą koniecznie skonsultuj z lekarzem. Niekiedy może się okazać, że nie ma potrzeby wymyślania żadnych nowych jadłospisów, a wystarczy tylko wyeliminować słodycze i uregulować posiłki dziecka. Efekty takich działań będę widoczne już po kilku tygodniach.

Problem zbędnych kilogramów może rozwiązać także zwiększona aktywność fizyczna. Jeśli dziecko większość czasu spędza przed telewizorem lub komputerem, warto postarać się o to, aby w ramach odchudzania uczestniczyło w zajęciach sportowych.

Jak więc widać odchudzanie u dzieci nie zawsze wiąże się ze spożywaniem mniejszej ilości jedzenia. Należy też wspomnieć, że w odchodzeniu dzieci dużą rolę odgrywają rodzice. To oni wpajając im zasady i nawyki żywieniowe, które mają istotny wpływ na to, czy dziecko będzie chude, czy grubsze.

Zasady diety odchudzającej u dzieci

Dieta odchudzająca dziecka opiera się przede wszystkim na wyeliminowaniu z jadłospisu cukrów i zastąpieniu go wartościowymi posiłkami. Desery powinny być spożywane po posiłku. Słodkie, słone przekąski i fast foody całkowicie wyemitowanie. Dopuszczalne są przekąski niskokaloryczne. Łakocie najlepiej jest zastępować owocami, miodem czy dżemem. Zamiast słodyczy dziecko na deser można podać galaretki, budynie, kiśle czy andruty przegadane niskosłodzonymi przetworami. Z dań obiadowych dobrze jest wykluczyć to, co smażone i pieczone na rzecz potraw gotowanych, ewentualnie duszonych. Gęste sosy powinny być tylko dodatkiem do dania i należy stosować je oszczędnie. Do jadłospisu dietetycznego dla dziecka ważne jest wprowadzenie produktów zawierających błonnik np. razowego pieczywa oraz dużej ilość warzy i owoców. Należy pamiętać, że dzieci nie powinny zażywać suplementów wspomagających utratę wagi, cały proces musi być naturalny.

W diecie odchudzającej dla dziecka ważne jest również wytwarzanie zdrowych nawyków. Stąd też należy skupić się na regularności posiłków, powinny one być podawane co 3- 4 godziny. Dziecko powinno mieć możliwość spokojnego ich zjedzenia i skupieniu się na tym, co je. W związku z tym odpadają obiady spożywane przed komputerem czy telewizorem. Dzięki temu nie będzie zjadać więcej, niż potrzebuje. Dziecko należy zachęcać też do wolnego  jedzenia i dokładnego gryzienia. Warto także rozmawiać z dzieckiem o diecie odchudzającej i przedstawić argumenty za zrzucenie zbędnych kilogramów. Należy pamiętać, że ten o zdrowiu zapewne nie będzie dla dziecka najważniejszy. Przejście na dietę odchudzająca można uargumentować ładną sylwetką, większą sprawnością fizyczną itd. W czasie tych rozmów nie można jednak wytknąć dziecku nadwagi czy jej wyśmiewać. Nawet pieszczotliwie nazywanie malucha pączusiem może wpędzać go w kompleksy i obniżać samoocenę.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]