Podróżowanie z mały dzieckiem budzi wiele kontrowersji. Są rodzice, którzy na urlop wybierają się już z kilkumiesięcznym brzdącem i nie zawsze są to wakacje krajowe, a są i rodzice, którzy pierwszą podróż odbywają dopiero z pierwszoklasistą. Jednak jak przekonują psychologowie i pedagodzy im wcześniej zacznie się z dzieckiem podróżować, tym lepiej dla jego rozwoju. Oczywiście wszystko powinno być z głową i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Zobacz, dlaczego warto podróżować z dzieckiem.

Podróże kształcą, również dzieci

O tym, że podróże kształcą, słyszał chyba każdy. Jednak to stwierdzenie nie odnosi się tylko do dorosłych. Wiedzę i naukę z podróżowania może czerpać nawet maluch. Co prawda nie zrozumie on wszystkich niuansów i przesłań płynących z podroży, jednak będzie miał możliwość poznania świata w szerszej perspektywie. Jedna z najważniejszych lekcji, jakie odbierze, jest to, że inne nieznaczny gorsze i złe. Ta lekcja to jedna z głównych przyczyn, dla których warto podróżować z dzieckiem.

Podróżne pozwalają na aklimatyzację w różnych warunkach

Dzisiejszy świat zmienia się bardzo szybko i każdy musi nadążyć za tymi zmianami, również i dziecko. Do aklimatyzacji do różnych warunków przyzwyczajają podróże. To w ich czasie maluch ma szansę doświadczyć tego, czego w domu nie będzie miał okazji. Ruch, długa jazda, ludzie, hałas, nowe twarze. Jeśli przyzwyczai się dziecko do tego zawczasu, nie będzie ono się bało takich elementów w przyszłości. Pierwsze dni w przedszkolu, nowi koledzy i inne tego typu sytuacje będą dla niego tylko gratkę i kolejną fascynującą przygodą.

Podróże otwierają na ludzi

W czasie podróży zarówno rodzice, jak i dziecko przebywają z innymi ludzi. Poznają ich oraz kulturę, w której żyją. Dziecko, które od małego będzie obracać się w towarzystwie, będzie bardziej otwarte i śmiałe, nie będzie obawiało się nawiązywania nowych znajomości. Taka nauka na pewno zaprocentuje w przyszłości w nawiązywaniu więzi koleżeńskich.

Podróże to więcej czasu dla dziecka

W domu, w natłoku domowych i zawodowych obowiązków czas, który poświęca się dziecku, jest ograniczony. Zupełnie inaczej wygląda to w czasie urlopu. Tu rodzice mają możliwość spędzania z maluchem każdej chwili. Z dala od obowiązku, pracy i codziennej rutyny mogą skoncentrować się tylko na nim i jego rozwoju.

Podróże z dzieckiem są tańsze

Wielu rodziców podróżowanie i pokazywania świata zostawia na czas, kiedy dziecko będzie starsze i będzie w stanie coś więcej zrozumieć. Nie warto tego robić. Jeśli powyższe argumenty na podróżowanie z dzieckiem cię nie przekonały. To pamiętaj, że podróżowanie z maluchem jest o wiele tańsze niż ze starszą pociechą. Większość biuro podroży, hoteli czy lin lotniczych oferuje zniżki dla dzieci lub całkowicie rezygnuje z pobierania za nie opłaty. Wraz z wiekiem dzieckiem zniżki maleją lub znikają. Mowa tu nie tylko o tych przysługujących w środkach lokomocji czy przy noclegach, ale również i  tych przy wejściach do muzeów czy innych instytucji.

Podróże to wspomnienia

Dzieci szybko rosną. Rodzice ani się nie obejrzą, a są już dorosłymi ludźmi, wtedy jedyne co pozostaje  to wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia. Wspólne wakacje z dzieckiem to idealne momenty, które na długo zostają w pamięci rodziców.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]