Wraz z kończeniem kolejnych miesięcy życia rodzice do diety malucha starają się dodawać coraz więcej produktów. Na pewnym etapie rozwoju samo mleko to już za mało. Wielu rodziców jako moment przełomowy w diecie postrzega ukończenie pierwszego roku życia. Zobacz, co może jeść roczne dziecko i jak ułożyć jego dietę.

Jadłospis rocznego dziecka nie powinien zbytnio odbiegać od tego, co je dorosły człowiek, który zdrowo się odżywia. Należy jednak pamiętać, że dieta rocznego dziecka powinna być odpowiednio zbilansowana, a także nie powinny znajdować się w niej pewne produkty.

Ile razy dziennie powinno jeść roczne dziecko?

Układając jadłospis rocznego dziecka, należy mieć na uwadze, że powinno ono jeść ok. 5-6 posiłków dziennie. Ważne jest, aby posiłki były podawane o stałych porach, dzięki temu ustala się tempo metabolizmu dziecka. Jeśli maluch nie będzie jadł regularnie, jego organizm przestawi się na tryb oszczędnościowy i zacznie gromadzić tkankę tłuszczową. Takie działanie może spowodować, że rodzic będzie musiał pomyśleć o diecie odchudzającej dla malucha. Przy tworzeniu diety rocznego dziecka trzeba też pamiętać, że jego żołądek jest jeszcze mały, więc najlepiej jest je on małe porcje a często.

Czego nie powinno jeść roczne dziecko?

Chociaż roczne dziecko może jest praktycznie wszystko to, co dorośli, to jedna niektóre produkty m szkodzą. Większość z nich często jednak gości w jadłospisie małych dzieci. Jeśli chce się w przyszłości uniknąć problemów z otyłością dziecka, nadwagą czy chorobami serca rocznemu maluchowi nie należy podawać: parówek, czarnej herbaty, smażonych kotletów, napojów gazowanych. Z diety rocznego dziecka dobrze jest te wyeliminować przyprawy. Potraw nie należy solić, ani też nadmiernie słodzić. Najlepiej jest gotować potrawy opierać się na naturalnych smakach poszczególnych składników. Jeśli chce się trochę osolić danie, można skorzystać z selera, który nadaje taki posmak, a potrawy osłodzić marchewką. Należy pamiętać, aby z diety rocznego dziecka wyeliminować papki. Dziecko w tym wieku umie jest gryźć i należy taką możliwość dawać mu jak najczęściej. Jest to ważne dla zgryzu. Dania zmiksowane mogą sprawić, że będzie się on źle rozwijał, stąd też dania dla rocznego dziecka powinny mieć wyraźnie wyczuwalne grudki i kawałeczki.

Co może jeść roczne dziecko?

W diecie rocznego dziecka bardzo ważna jest jakość produktów. Powinny być one ekologiczne i naturalne. Warzywa i owoce dobrze, jeśli pochodzą prosto od rolnika, jaja mają oznaczenie nr 0 lub są z wolnego wybiegu, drób, mięso i ryby powinny pochodzić ze sprawdzonych hodowli i być kupowane w sklepach ekologicznych. Najlepszym i najzdrowszym sposobem zaspokajania pragnienia jest woda. Dobrze wybierać tą średnio zmineralizowana. Dodatkiem mogą być soki niskosłodzone i herbatki ziołowe. Tych dziecko może wypić najwyżej 150 ml dziennie.

Wartości kaloryczne w diecie rocznego dziecka

W układaniu diety rocznego dziecka istotne są również kalorie. Powinny one rozkładać się równomiernie na wszystkie posiłki. Lekarze radzą, aby śniadanie zawierało 25% dziennego zapotrzebowania na kalorie, drugie śniadanie 10% kalorycznej puli, obiad – 30%, podwieczorek – 15%, a kolacja 20%.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]