Większość ludzi uważa, że karmienie piersią jest najlepszą metodą karmienia niemowląt. Nie bez powodu. Badania dowodzą, że niemowlęta karmione piersią są zdecydowanie mniej narażone na wiele chorób dziecięcych. Czy to jednak oznacza, że karmienie butelką jest zupełnie pozbawione zalet? Otóż nie! Okazuje się, że jest ono obecnie bardzo popularne. Oto niektóre z powodów, dla których kobiety wybierają tę opcję karmienia:

Wygoda

Głównym powodem, dla którego kobiety karmią butelką swoje dzieci, jest wygoda, jaką ten wariant karmienia zapewnia. Doceniają go w szczególności mamy pracujące poza domem. Karmienie butelką niekoniecznie oznacza, że ​​mleko matki nigdy nie będzie używane. Wiele kobiet karmi piersią w domu, zaś butelkę zostawia na czas swojej nieobecności. Oczywiście, istnieją także mamy, które zdecydowały się całkowicie zrezygnować z karmienia piersią i zamiast tego stosować mleko dla niemowląt. Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz, opcja karmienia butelką sprawi, że twoje życie stanie się dużo łatwiejsze, szczególnie jeśli prowadzisz intensywny tryb życia i nie zawsze możesz  zaoferować dziecku swoją pierś.

Szansa dla innych członków rodziny na więź z dzieckiem

Jednym z najlepszych sposobów nawiązywania trwałych relacji z noworodkiem jest karmienie. Między innymi dlatego matki mają zazwyczaj dużo silniejszą więź z dzieckiem niż pozostali członkowie rodziny. Karmienie butelką daje możliwość zbudowania równie silnych, opartych na zaufaniu i miłości więzów między dzieckiem a ojcem, siostrą czy babcią. Umożliwia ono także spokojne spędzanie czasu z dzieckiem matce, która z jakiegoś powodu nie może lub nie chce karmić piersią.

Planowanie

Noworodki mają bardzo napięty plan dnia. Spanie, jedzenie, spanie, jedzenie, spanie, jedzenie… I tak bez przerwy, bez względu na porę dnia czy nocy. Jednym z głównych powodów, dla których kobiety decydują się na karmienie butelką, bez względu na to, czy używają swojego mleka, czy specjalistycznego mleka dla niemowląt, jest fakt, że o wiele łatwiej jest w ten sposób realizować dziecięcy harmonogram. Istnieje wiele sytuacji, w których matka nie może być obecna w zaplanowanym czasie karmienia: praca, sytuacja awaryjna lub po prostu zasłużony wypoczynek. W takich przypadkach wygodnie jest mieć butelkę gotową do użycia.

Dłuższe przerwy między karmieniami

Niemowlęta karmione piersią zazwyczaj jedzą częściej. Oznacza to, że będą występowały krótsze odstępy między karmieniami. Karmione piersią dzieci są głodne średnio co dwie godziny, a w niektórych przypadkach nawet co godzinę! Decydując się na karmienie mlekiem dla niemowląt, masz szansę wydłużyć czas między karmieniami nawet do czterech godzin, dzięki czemu będziesz miała czas, żeby się zdrzemnąć, popracować albo napić się kawy z koleżankami.  To bardzo ważne dla wielu świeżo upieczonych mam, żeby zadbać także o siebie i swoje potrzeby. W końcu najlepsza mama to zadowolona mama. 

Nietolerancja pokarmowa

Choć zdarza się to rzadko, niektóre niemowlęta nie są w stanie strawić mleka mamy ani innego rodzaju mleka zwierzęcego. Na szczęście, w takich przypadkach możemy zapewnić dziecku dobrą alternatywę. Preparatów dla niemowląt jest bardzo dużo i w zasadzie zawsze znaleźć można taki, który w konkretnym przypadku będzie odpowiedni. Istnieją produkty spożywcze dla niemowląt, które nie zawierają w ogóle białka mleka. Zamiast tego wykorzystuje się na przykład białko sojowe lub inne białko  wypreparowane przede wszystkim z roślin strączkowych. 

Choroba

Czasami może się zdarzyć, że kobieta po porodzie musi przyjmować leki, które niekoniecznie będą korzystnie wpływały na stan dziecka. Istnieją również choroby przewlekłe, które wymagają od matki codziennego przyjmowania leków. W takich sytuacjach zwykle konieczne jest stosowanie mleka dla niemowląt i karmienie butelką. Daje ono rodzicom bezpieczną alternatywę w przypadku pojawienia się choroby, która powoduje, że matka nie jest w stanie karmić piersią.

[Głosów:1    Średnia:4/5]