Na koloniach jest fajnie – to wiadomo nie od dziś! Ale żeby tak było, a dziecko wróciło do domu zadowolone decyduje nie tylko ciekawy program wyjazdu czy zawarte nowe przyjaźnie i znajomości, ale również bezpieczeństwo i jakość organizowanego wyjazdu.

Dawno minęły już czasy kiedy wyjazdy kolonijne organizowane były przez zakłady pracy. Dziś turystyka dla dzieci to ogromny biznes i wabienie potencjalnych klientów wszelkimi możliwymi sztuczkami reklamowymi. Zanim jednak dasz się skusić i podejmiesz decyzję z której z ofert turystycznych skorzystać, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii, które zagwarantują twojemu dziecku bezpieczeństwo i odpowiedni komfort wypoczynku.

Sprawdzony organizator

Na rynku turystycznym działa wiele firm zajmujących się organizacją wakacyjnych wyjazdów. Kolonie młodzieżowe znajdziesz w ofercie większości z nich. Nie oznacza to jednak, że wszystkie są godne polecenia. Staraj się wybierać te, które proponują renomowane, sprawdzone biura posiadające wieloletnie doświadczenie w organizacji wyjazdów dla dzieci. W razie wątpliwości zawsze możesz też sprawdzić czy działalność danego biura jest zarejestrowana w przynależnym mu Urzędzie Marszałkowskim. Sprawdzone biuro turystyczne to najczęściej gwarancja jakości.

Wykwalifikowana kadra

To również często kluczowa kwestia decydująca o tym, czy kolonie młodzieżowe zostaną uznane za udane. Pamiętaj, że to kolonijna kadra będzie czuwała nad twoim dzieckiem dzień i noc. To oni powinni zapewnić mu bezpieczeństwo, w razie potrzeby udzielić pomocy czy służyć radą. Ci najbardziej doświadczeni będą też najlepiej wiedzieli jak zapewnić opiekę w taki sposób, by jednocześnie pozostawić dzieciom odpowiednią swobodę.

Jakość zakwaterowania

Oczywiście możesz przypominać sobie z pewnym rozrzewnieniem swoje kolonie, podczas których spało się w piętnastoosobowych pokojach, a łazienka była jedna na całe piętro. Z tego, co pamiętasz, w ogóle ci to nie przeszkadzało. Oczywiście! Pamiętaj jednak, że dziś dzieci przyzwyczajone są do nieco innego standardu. Dlatego lepiej, przed wyborem oferty, sprawdź miejsce zakwaterowania. Z pomocą przyjdą ci tu na pewno internetowe strony i fora poświęcone turystyce. Warto przeczytać opinie tych, którzy w danym miejscu spali w ostatnim czasie.

Bezpieczna podróż

Nie zapomnij również o sprawdzeniu bezpieczeństwa transportu. Kolonie młodzieżowe to zwykle podróż autokarem. Jeśli wykupiłeś wyjazd u doświadczonego organizatora pewnie sam dołoży on wszelkich starań, by dzieci bezpiecznie dotarły na miejsce. Warto jednak sprawdzić samemu informacje na temat autokaru. Możesz to zrobić wpisując numer rejestracyjny pojazdu na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Oczywiście, o przeprowadzenie kontroli, jak i sprawdzenie uprawnień i stanu kierowcy, można również zwrócić się do policji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]