Ciąża to radosny czas, kiedy kobieta oczekuje na dziecko. Choć w większości przypadków sama ciąża, jak też jej rozwiązanie w postaci porodu przebiegają pomyślnie, to zdarza się jednak, iż potrafią wystąpić komplikacje. Poniżej przedstawione zostaną zagrożenia zarówno dla matki, jak też dla dziecka, które nie muszą, ale mogą pojawić się w czasie ciąży.
Ciąża – czas od poczęcia do porodu
Ciążę określa się potocznie jako oczekiwanie na przyjście dziecka na świat. Merytorycznie jednak ciąża to czas, gdy w organizmie kobiety rozwija się płód. Okres ten trwa czterdzieści tygodni, czyli dziewięć miesięcy. Rozpoczyna się poczęciem polegającym na połączeniu męskiej komórki plemnikowej z żeńską komórką jajową, w wyniku czego tworzą one zygotę, a w ta w wyniku podziałów tworzy zarodek. Ciąża dzieli się na trwające po kwartale trzy trymestry. Kończy się z kolei porodem, w czasie którego matka wydaje dziecko na świat. W czasie ciąży nie tylko dokonuje się wzrost i rozwój dziecka, także matka przechodzi metamorfozy. Generalnie jednak te nie szkodzą, a jedynie objawiają się czasowymi wahaniami nastrojów, zwiększonym zmęczeniem oraz przybieraniem na wadze. Ciąża nie stanowi przecież choroby, jednak jak każdy inny stan, przeważnie nie musi, choć w niektórych może nieść ze sobą pewne zagrożenia. Komplikacje mogą szkodzić zdrowiu, jak również życiu matki, dziecka, a nawet matki i dziecka jednocześnie.
Ciąża pojedyncza a ciąża mnoga
W zależności od tego czy matka spodziewa się jednego dziecka czy dwojga lub więcej, ciążę określa się mianem pojedynczej lub mnogiej. Ciąża pojedyncza powstaje w wyniku połączenia jednej komórki jajowej z jedną komórką plemnikową i tworzy jeden zarodek. Ciąża mnoga powstaje z kolei w wyniku połączenia jednej komórki jajowej z dwoma lub więcej plemnikami, albo gdy zygota w szybkim etapie się podzieli tworząc kilka zygot, a co za tym idzie kilka zarodków. Choć ciąży nie uznaje się za chorobę, to uchodzi ona za stan, w którym występuje podwyższone ryzyko dla zdrowia i życia, a co więcej, w przypadku ciąży mnogiej to ryzyko wzrasta jeszcze bardziej niż w przypadku ciąży pojedynczej.
Wszystkich istotnych informacji na temat ciąży dowiesz się na: https://www.babyboom.pl/ciaza/.
Zagrożenia w czasie ciąży
Czy zajdzie się w ciążę pojedynczą, czy zajdzie się w ciąże mnogą, nie należy panikować, bo to stan, przez który przeszło i przejdzie bez szwanku wiele kobiet. W ciąży kobieta powinna uważać na zakażenia, które mogą spowodować uszczerbki na zdrowiu dla dziecka. Chodzi głównie o takie choroby jak różyczka, toksoplazmoza, salmonella i listerioza. Ale nie tylko przed fizycznymi urazami matka powinna chronić swoje dzieci, również przed psychicznymi. Kobieta stroniąca od wszelkich używek i zdrowo się odżywiająca uchroni syna lub córkę na przykład przed problemami w nauce. Trzeba też przede wszystkim uważać na wszelkie urazy, które szkodzą matce oraz rozwijającemu się i wzrastającemu dziecku. W czasie ciąży, za pomocą badań prenatalnych, można obecnie wykryć a niekiedy też leczyć wiele chorób genetycznych, takich jak: zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Pataua, zespół Turnera, mukowiscydoza, fenyloketonuria, hemofilia, czy pląsawica Huntingtona.