Jakie suplementy diety wybrać starając się o dziecko

Decyzja o zajściu w ciążę to dla wielu mam przełomowy moment w życiu. Aby starania o maluszka przebiegły bez żadnych komplikacji, należy zawczasu wspomóc pracę organizmu, zmieniając tryb życia i dotychczasową dietę. Do codziennej rutyny warto też włączyć suplementy diety dla planujących ciążę zawierające takie składniki odżywcze jak DHA, witamina D, kwas foliowy czy jod.

Badania, witaminy i suplementy przed ciążą oraz dieta – dlaczego są tak istotne?

Przyjście na świat upragnionego maluszka jest niezwykłym wydarzeniem w życiu mamy i taty. Na zdrowie bobasa wpływa wiele elementów, w tym sam przebieg ciąży oraz okres, w którym rodzice starają się o potomka. Nie bez powodu coraz więcej pojawia się informacji o istocie przygotowań do zajścia w ciążę – to właśnie zdrowie mamy i taty wpływa na powodzenie poczęcia dziecka.

Dlatego, jeżeli planujesz w najbliższych miesiącach postarać się o maleństwo, zadbaj o siebie – przede wszystkim:

 • umów się na wizytę do lekarza ginekologa, który przeprowadzi badanie USG narządu rodnego, a także cytologię;
 • stosuj umiarkowaną aktywność fizyczną oraz zmień nawyki żywieniowe, a także zrezygnuj ze stosowania używek, jak choćby alkoholu;
 • wykonaj badania krwi i moczu, dzięki którym dowiesz się o poziomie TSH i wykluczysz różne choroby i infekcje.

W trakcie przygotowań do zajścia w ciążę zatroszcz się także o właściwą dzienną dawkę takich składników odżywczych jak jod, witamina D, DHA czy kwas foliowy. Wspomniane mikro- i makroelementy nie tylko oddziałują na Twoje zdrowie i samopoczucie, ale także wpływają na prawidłowy rozwój maluszka. W dostarczaniu zalecanych dziennych dawek witamin i minerałów pomoże Ci suplement diety dla planujących ciążę MamaDHA Premium+, który możesz przyjmować zarówno podczas starania się o dziecko, jak i będąc już w ciąży oraz po porodzie w okresie laktacji.

Co powinny zawierać suplementy diety dla kobiet planujących ciążę?

Właściwie dobrana suplementacja pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie organizmu mamy i bobasa na najważniejsze składniki odżywcze. Co powinno wchodzić w skład suplementu diety dla planujących ciążę? Do najważniejszych składników należą:

 • Kwas foliowy (foliany)

Kwas foliowy to jedna z witamin z grupy B – pomaga w prawidłowej produkcji krwi oraz przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Korzystny efekt występuje w przypadku codziennego uzupełniającego spożycia dawki wynoszącej 400 μg kwasu foliowego przez co najmniej jeden miesiąc przed poczęciem i maksymalnie trzy miesiące po poczęciu.

Pamiętaj:

Kobiety z otyłością, które planują zajść w ciążę, powinny jak najszybciej umówić się na rozmowę ze swoim ginekologiem i ustalić indywidualnie dzienną dawkę kwasu foliowego[1].

 • Jod

Kolejnym składnikiem odżywczym, którego nie może zabraknąć w diecie kobiety starającej się zajść w ciążę, jest jod. Ten cenny mikroskładnik nie tylko pomaga w prawidłowej produkcji hormonów tarczycy oraz funkcjonowaniu tego istotnego gruczołu, ale także przyczynia się do utrzymania właściwego metabolizmu energetycznego.

 • DHA (kwas dekozaheksaenowy)

Kwas dekozaheksaenowy (DHA) należy do grupy kwasów tłuszczowych omega-3. Odpowiada m.in. za utrzymanie prawidłowego widzenia oraz funkcjonowania mózgu, a także wspomaga rozwój oczu u płodu. Jego źródłem są przede wszystkim tłuste i chude ryby, a także jaja kurze.

 • Witamina D

Kolejnym składnikiem odżywczym, który powinnaś zacząć przyjmować dbając o swój organizm, jest witamina D. Pomaga ona w utrzymaniu zdrowych zębów i kości, w prawidłowym wchłanianiu wapnia, a także fosforu oraz wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego. Co więcej, będzie potrzebna dla właściwego wzrostu i rozwoju kości u dzieci.

Przygotowania do ciąży rozpocznij kilka tygodni przez planowanym rozpoczęciem starań o dziecko. Wykonaj niezbędne badania, zmień dietę i postaw na sprawdzony suplement diety dla kobiet pragnących zajść w ciążę. Dzięki temu zwiększysz szanse na poczęcie i powitanie na świecie swojego największego skarbu!

 

Bibliografia:

 1. Barczyński Bartłomiej, Przygotowania do ciąży, https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/poczecie/61877,przygotowanie-do-ciazy (dostęp: 18.05.2023);
 2. Bacz Andrzej, Zapotrzebowanie na jod w okresie ciąży, https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/61949,zapotrzebowanie-na-jod-w-okresie-ciazy (dostęp: 18.05.2023);
 3. Ehmke Ewa, Suplementacja kwasem foliowym w ciąży i okresie jej planowania, https://ncez.pzh.gov.pl/ciaza-i-macierzynstwo/suplementacja-kwasem-foliowym-w-ciazy-i-okresie-jej-planowania/ (dostęp: 18.05.2023);
 4. Malinowska Justyna, Czy suplementacja w okresie ciąży jest konieczna? Wnioski z najnowszych rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP), https://ncez.pzh.gov.pl/ciaza-i-macierzynstwo/plodnosc-i-ciaza/czy-suplementacja-w-okresie-ciazy-jest-konieczna-wnioski-z-najnowszych-rekomendacji-polskiego-towarzystwa-ginekologow-i-poloznikow-ptgip/ (dostęp: 18.05.2023);
 5. Braja Karina, Witaminy i suplementy przed ciążą – jakie należy przyjmować, https://www.allecco.pl/artykuly/witaminy-i-suplementy-przed-ciaza-jakie-nalezy-przyjmowac.html (dostęp: 18.05.2023);
 6. https://imid.med.pl/pl/dla-pacjenta/porod-w-instytucie/ciaza-kwas-foliowy (dostęp: 18.05.2023);
 7. https://1000dni.pl/planowanie/pamietaj-o-przyjmowaniu-suplementow-kwasu-foliowego (dostęp: 18.05.2023).

 

[1] https://1000dni.pl/planowanie/pamietaj-o-przyjmowaniu-suplementow-kwasu-foliowego

 

Reklama.

[Głosów:1    Średnia:5/5]