Czy elektryczna szczoteczka do zębów to dobry wybór dla dziecka? Kiedy może zacząć korzystać ze szczoteczek elektrycznych? Czy niemowlę może „używać” szczoteczki elektrycznej? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części.

Na rynku pojawia się coraz więcej typów szczoteczek elektrycznych. Należą do nich przeróżne modele obrotowe, soniczne i ultradźwiękowe. Wiele z nich zostało już przystosowane do tych najmłodszych użytkowników. Bardzo duża liczba dorosłych uważa, że szczoteczki elektryczne mogą tylko zaszkodzić dziecku zamiast mu pomóc w higienie jamy ustnej. Co oczywiście jest całkowicie błędnym stwierdzeniem.

Szczoteczki elektryczne na przestrzeni lat były cały czas modyfikowane i ulepszane po to by były jak najbardziej skuteczne i zarazem bezpieczne dla użytkownika dużego jak i małego. Najważniejsze jest by używać ich w odpowiedni sposób tak, bo prawidłowo użytkowana szczoteczka nic złego nam nie zrobi.

Rodzice często zastanawiają się, od kiedy ich pociechy mogą rozpocząć swą przygodę z szczoteczkami elektrycznymi i są bardzo zszokowani, kiedy dowiadują się, że ich niemowlęta mogą już używać szczoteczki elektrycznej bez żadnych obaw. W przedziale wieku 0-3 na rynku mamy klika propozycji szczoteczek elektrycznych, a dokładniej sonicznych, które wykonują zwykle około 16 000 ruchów na minutę. Mają też wiele ciekawych udogodnień, jak chociażby fakt, że po uruchomieniu świecą się, zachęcając dziecko do korzystania. Przez malucha ruch soniczny w szczoteczkach jest odczuwany, jako przyjemna wibracja, która masuje dziąsła. Masaż sprawia, że ząbkowanie staje się mniej bolesne. Później kiedy już są pierwsze ząbki szczoteczka pozwala dokładnie je doczyszczać za sprawą efektu kawitacji, który delikatnie przedmuchuje przestrzenie miedzy zębowe oraz „wtłacza” pozytywne składniki z pasty w budujące się szkliwo zębów. Rękojeść szczoteczki wykonana jest z trwałego plastiku, który dodatkowo został ogumiony, by lepiej leżeć w rączce i chronić przed upadkiem. Wesoły fioletowy kolor spodoba się chłopcu jak i dziewczynce.

Powyżej 3 roku życia mamy już do dyspozycji znacznie bardziej urozmaicony wachlarz szczoteczek. Należą do nich szczoteczki soniczne jak i obrotowe. Te pierwsze szczoteczki dla dzieci charakteryzują się już zasilaniem na akumulator, który jest w stanie pracować od 2 do nawet 3 tygodni na jednym ładowaniu. Szczoteczka soniczna dla dzieci wykonuje już ok 31 000 ruchów na minutę z możliwością regulacji prędkości ruchu włosia w zależności od dziecka: mniejszą dla 3-6 latka i trochę szybszą dla 7 latka i starszych dzieci. Rękojeść również jest ogumiona, co chroni ją przed zalaniem oraz przed upadkiem. W zestawie znajdziemy też końcówkę z miękkim włosiem, która została przystosowana do wieku naszej pociechy. W przypadku szczoteczki obrotowej mamy do czynienia ze szczoteczkami zarówno na akumulator jak i na baterię. Takie szczoteczki wykonują od 7600 do 9600 ruchów obrotowych na minutę. Czas pracy szczoteczki na akumulatorze w szczoteczce obrotowej wynosi od 6 dni do max 2 tygodni na jednym ładowaniu. Szczoteczki na baterię pomimo dobrej ceny są znacznie gorzej wykonane i nie są tak szczelne jak ich akumulatorowe odpowiedniki. Wymagają też częstych wymian baterii zasilających szczoteczkę.

Podsumowując, szczoteczki elektryczne, soniczne czy też obrotowe znacznie dokładnie umyją zęby naszemu dziecku niż szczoteczka manualna. Podczas zakupu musimy sami zdecydować, której technologii jesteśmy zwolennikami, czy wybierzemy ruch wymiatający z efektem kawitacji czy też typowy ruch obrotowy. Szczoteczki soniczne znacznie dokładniej doczyszczają zęby niż obrotowe i przy okazji masują dziąsła, co poprawi ich ogólny stan. W przypadku szczoteczek obrotowych równe ułożenie włosia i brak wyprofilowania na końcówce mogą powodować podrażnienie podczas mycia zębów. Takie szczoteczki są też głośniejsze. Szczoteczki soniczne kosztują znacznie więcej niż obrotowe i może mieć to w dużej mierze wpływ na zakup szczoteczki dla naszego dziecka. Jednakże, jeśli mamy możliwość swobodnego wyboru warto swoją uwagę bardziej skierować w kierunku nowszej technologii, czyli szczoteczkom sonicznym.

Więcej na temat elektrycznych szczoteczek do zębów dla dzieci dowiesz się na stronie https://www.shop-dent.pl/

[Głosów:2    Średnia:5/5]