Hemoroidy zazwyczaj kojarzone są z chorobą ludzi w starszym wieku, rzadziej dorosłych, ale już niemal nigdy dzieci. Nic bardziej mylnego. Schorzenie to równie dobrze może dotknąć dzieci i to już w najmłodszym wieku.
Hemoroidy to inaczej guzki krwawnicze lub żylaki odbytu. Najprościej rzecz ujmując są to poszerzone naczynia żylne wewnątrz kanału odbytu. Powstają najczęściej u osób starszych na skutek marskości wątroby wywołanej jej zapaleniem lub w skutek przewlekłych problemów z wypróżnianiem i zaleganiem stolca (ta opcja może dotyczyć także dzieci).
Jeśli podejrzewamy, że u dziecka rozwinęły się hemoroidy trzeba udać się po poradę do pediatry. Sygnałem alarmującym są przede wszystkim uwypuklenia i zaczerwienienia okolic odbytu dziecka. Badanie malucha odbędzie się w sposób palpacyjnie przez odbyt, nie jest to najprzyjemniejsze, ale jest to jedyny sposób żeby wydać w stu procentach trafną diagnozę. W wypadku kiedy nie widzimy żadnych zmian okolic odbytu, ale w stolcu zacznie pojawiać się krew także natychmiast udajmy się do lekarza.
W wypadku zdiagnozowania schorzenia lekarz zaleci bogatą w błonnik dietę złożoną z dużych ilości warzyw, owoców i pieczywa gruboziarnistego. Spowoduje to u dziecka łatwiejsze i bardziej regularne wypróżnianie. Powinniśmy podawać choremu dziecku dużo płynów i zachęcać je do ruchu – poprawi to pracę jelit. Zaostrzenie dolegliwości równać się będzie z zastosowaniem kuracji przy pomocy środków przeciwzapalnych stosowanych miejscowo oraz znieczulających czopków i maści.