Zastanawiasz się, jak działa test ciążowy? To domowy sposób, który pomoże Ci sprawdzić, czy Twój organizm wykazuje obecność hormonu beta-hCG. Taki hormon jest obecny w organizmie kobiety już od pierwszych dni ciąży, dlatego dzięki jego obecności łatwo jest stwierdzić, czy doszło do zapłodnienia. Wiarygodność testów ciążowych jest jednak ograniczona – to szybki, łatwo dostępny i tani sposób na potwierdzenie bądź wykluczenie podejrzeń, jednak bardziej wiarygodne będą badania krwi w laboratorium, a najlepiej wizyta u ginekologa.

Po ilu dniach można zrobić test ciążowy?

Pomimo stresu i nerwów, z testem ciążowym warto się wstrzymać – na pewno nie warto robić go kilka godzin po stosunku ani nawet tego samego dnia. Testy, które najwcześniej wykrywają obecność hormonu beta-hCG w organizmie powinny być wykonywane po 3 dniach od chwili podejrzewanego zapłodnienia. Hormonu może być jednak w organizmie jeszcze na tyle mało, że test wyjdzie negatywny lub nieważny pomimo zapłodnienia komórki jajowej. W takim wypadku test należy powtórzyć po upływie kilku dni.

Kiedy zrobić test ciążowy? Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, najlepiej wstrzymać się z testem do dnia przewidywanej miesiączki. Teoretycznie staje się on jednak miarodajny już po 9-10 dniach, kiedy następuje zagnieżdżenie się zarodka w endometrium.

Rodzaje testów ciążowych

  • Płytkowe – w przypadku płytkowego testu ciążowego należy zebrać mocz do suchego pojemnika, a następnie nanieść próbkę na płytkę testową. Wynik powinien pojawić się po kilku minutach.
  • Strumieniowe – test można zanurzyć w pojemniku z zebranym moczem bądź umieścić go w strumieniu moczu. Wynik również pojawi się po kilku minutach. Maksymalny czas oczekiwania nie powinien przekraczać 15 minut.
  • Paskowe – taki test polega na zanurzeniu końcówki testu w moczu. Wynik pojawia się po kilku minutach.

Warto także zwrócić uwagę na czułość testu ciążowego, który kupujesz:

  • poniżej 500 lU/l – taki test jest miarodajny dopiero po 10 dniach od zapłodnienia
  • od 500 do 800 IU/l – wynik będzie miarodajny po upływie około 14 dni
  • 1000 lU/I – przy takiej czułości testu na miarodajny wynik należy poczekać minimum 21 dni od dnia zapłodnienia

Test może wyjść negatywny (jedna kreska) lub pozytywny (dwie kreski). Jeśli test wyszedł nieważny lub jedna z kresek jest słabo widoczna – test ciążowy należy powtórzyć. Być może wykonałaś go źle bądź upłynął jego termin ważności. Wszystkie testy ciążowe są jednorazowe – jeśli zamierzasz go powtórzyć, musisz użyć kolejnego produktu.

Wynik pozytywny nie zawsze jednak oznacza ciążę. Co może być przyczyną dwóch kresek na teście, pomimo jej braku?

  • może się to zdarzać kobietom w okresie okołomenopauzalnym,
  • na pozytywny wynik testu może mieć wpływ przyjmowanie leków antydepresyjnych,
  • wynik może być także przekłamany, jeśli chorujesz na nerki, cierpisz na nadczynność tarczycy lub przechodziłaś operacyjne usunięcie jajnika. 

Kiedy można zrobić test ciążowy?

 Jeśli podejrzewasz, że doszło do zapłodnienia – odczekaj parę dni i zrób test ciążowy, a następnie niezwłocznie udaj się do lekarza, aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę.

Jeśli spóźnia Ci się miesiączka – pierwszym krokiem również może być test, jednak jeśli wyjdzie negatywny, a okres nadal się nie pojawia – może to oznaczać wiele mniej lub bardziej groźnych dolegliwości i powikłań, które także wymagają niezwłocznej wizyty u lekarza.

[Głosów:8    Średnia:3.1/5]