Wizyta u dentysty z Dzieckiem spędza wielu rodzicom sen z powiek. Jak przekonać Malucha do leczenia? Czy to możliwe, żeby pierwsze spotkanie ze stomatologiem nie było dla Niego traumą? Na szczęście w tej chwili są kliniki, które przyjmują Małych Pacjentów z odpowiednim podejściem.

Przed wyborem odpowiedniego miejsca warto wziąć pod uwagę kilka kwestii które z pewnością wpływają na przebieg wizyty. Choć jeszcze kilka lat temu, rodzice mogli tylko pomarzyć o gabinetach specjalizujących się w leczeniu Dzieci, nie każde miejsce jest w stanie zagwarantować chęć ponownego pojawienia się Dziecka w jego progach.

Przede wszystkim, za pierwszym razem warto odwiedzić miejsce, które w swojej ofercie posiada tak zwaną wizytę adaptacyjną dla Dzieci. W trakcie pierwszego spotkania ze stomatologiem, dziecko poznaje zarówno personel, jak i narzędzia i samo miejsce, w którym się znajduje. Lekarz cierpliwie tłumaczy, na czym polega jego praca i w przystępny dla Dziecka sposób zachęca go do poddania się leczeniu. Taki wstęp pozwoli Dziecku poczuć się komfortowo w klinice i bez obaw pojawi się w niej ponownie. Miejsca przystosowane do specyfiki leczenia Dzieci powinny być kolorowe i już od wejścia zachęcać do stawiania w nich kolejnych kroków.

Tak samo, jak w przypadku dorosłych, dla Dziecka bardzo istotny jest moment samego oczekiwania na wizytę. Dlatego niektóre kliniki posiadają specjalne miejsce, gdzie mogą pobawić się i obejrzeć ulubione kreskówki. Dzięki temu nie towarzyszy im nieprzyjemne uczucie niepewności, co zupełnie zmienia nastawienie Dziecka do miejsca, w którym się znajduje. Są również kliniki takie jak Centrum Stomatologii i Ortodoncji „Dentolandia” w Katowicach, gdzie Dzieci mają możliwość oglądania bajek również w momencie, kiedy zasiadają już na fotelu dentystycznym, co znacznie odwraca ich uwagę od czynności przeprowadzanych przez stomatologa.

Oprócz odpowiedniego podejścia do Małego Pacjenta, szalenie istotna kwestią są techniki leczenia i sprzęt, z którego korzystają specjaliści. Dzieci, tak jak każdy dorosły Pacjent, mają prawo do skorzystania ze znieczulenia. Już na tym etapie, przebieg wizyty powinien różnić się od tej standardowej. Są miejsca, które w swojej ofercie posiadają podtlenek azotu, czyli gaz rozweselający. Zastosowanie takiego rodzaju znieczulenia pozwala na rozluźnienie Dziecka i ułatwia pracę stomatologowi. Jeśli przypadek jest trudny, a Dziecko odmawia współpracy, warto zwrócić uwagę, czy istnieje możliwość leczenia w częściowej lub całkowitej narkozie. Tutaj jednak bardzo istotna jest obecność anestezjologa. Oczywiście przy wielu przypadkach możliwe jest pozostanie przy tradycyjnym, miejscowym znieczuleniu. Takie znieczulenie, jeśli podawane komputerowo, jest zupełnie bezbolesne.

Samo leczenie Dziecka również może przebiegać w różny sposób. W zależności od rozległości próchnicy, czasami istnieje możliwość zastosowania ozonoterapii, która w kilkadziesiąt sekund oczyszcza zęby i dziąsła z bakterii i umożliwia leczenie bez wykorzystania wiertła. W klinikach stomatologicznych dla Dzieci wykonuje się również zabiegi profilaktyczne, takie jak fluoryzacja, lapisowanie i lakowanie zębów. Dzięki temu, zęby Dziecka są zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem bakterii i przedwczesnemu psuciem się zębów.

Kliniki stomatologiczne z przyjaznym nastawieniem do Dzieci udowadniają zarówno Małym Pacjentom, jak ich rodzicom, że leczenie zębów nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnymi emocjami, które towarzyszą leczeniu. W klinikach ze specjalnym podejściem do Maluchów, zwykła wizyta zamienia się w pretekst do wyśmienitej zabawy. Po wizycie w takich gabinetach, zdecydowanie wzrasta również świadomość Dzieci na temat tego, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej, co zdecydowanie przynosi pozytywne efekty w przyszłości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]