Jednym z podstawowych badań, które pozwalają określić pracę naszego układu oddechowego jest spirometria. Jest to badanie, dzięki któremu jesteśmy wstanie dokładnie zbadać, jak pracują oskrzela oraz płuca w kolejnych etapach procesu oddychania. Dzięki temu łatwo jest zdiagnozować wszystkie odstępstwa od normy i stany patologiczne.
Przebieg badania
Zanim przystąpimy do badania, lekarz wypełnia ankietę personalną, która pozwoli następnie dokonać dokładnej analizy stanu naszego zdrowia. Gdy ankieta jest gotowa, przechodzimy do części praktycznej badania. W tym celu należy ująć w usta jednorazowy ustnik, w który przez określony czas wdycha się powietrze. Mierzone każdorazowo powietrze pochodzi wyłącznie z jednego wydechu, co pozwala określić pojemność naszych płuc. Automatycznie też na monitorze pojawiają się kolejne przeanalizowane przez program parametry. Całe badanie trwa zaledwie kilka minut. Jest też w stu procentach bezpieczne dla nas i bezbolesne.
Wskazania do badania
Prawidłowa praca płuc i oskrzeli są szalenie ważne nie tylko dla naszego codziennego komfortu, ale również dla bezpieczeństwa naszego zdrowia i życia. Dlatego też badanie takie przeprowadza się między innymi w celu zdiagnozowania takich chorób, jak astma, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Poza tym badanie to zleca się często także alergikom i palaczom, u których może dojść do powikłań w pracy dróg oddechowych. U takich osób badanie powinno przeprowadzać się właściwie raz na dwa lata, w ramach kontroli.
Jak się do badania przygotować?
Jeśli przyjmujemy leki, które zwiększają pojemność płuc czy rozszerzają oskrzela, powinniśmy je na kilka dni przed badaniem odstawić. Poza tym do badania powinniśmy przyjść po lekkostrawnym posiłku i spokojnie przespanej nocy. Ważne jest też, abyśmy nie byli bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Wszystko to mogłoby zaburzyć wyniki badania.
Spirometria ze względu na bezpieczeństwo może być przeprowadzana nawet u małych dzieci. Do przeciwwskazań należy natomiast wykryty tętniak, przebyta operacja okulistyczna czy odwarstwiona siatkówka.