Badanie histopatologiczne to jedno z kluczowych badań w diagnozie chorób nowotworowych, ale nie tylko. Coraz powszechniej wykorzystywane jest do oceny zmian zwyrodnieniowych czy zapalnych w organizmie.

Istota badania

Badanie histopatologiczne to badanie przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych pod mikroskopem. Do jego przeprowadzenia potrzebny jest oczywiście materiał. Dlatego też wszystko zaczyna się od pobrania fragmentu tkanki. Sposób jej pobrania zawsze uzależniony jest od umiejscowienia tkanki. Gdy położona jest głęboko, wówczas stosuje się tak zwaną biopsję. Jeśli tkanka znajduje się na zewnątrz, wówczas pobiera się po prostu wycinek. Następnie pobrany fragment zabezpiecza się przy pomocy odpowiednich substancji i przekazuje do badania osobie, jaką jest patomorfolog.

Kiedy wykonywane są badania histopatologiczne?

Jak zostało już powiedziane, ten rodzaj badania ma ogromne znaczenie w diagnostyce wielu chorób. Oczywiście nie zawsze skierowanie na takie badanie jest potrzebne. Zdarza się, że inne badania, jak ultrasonograficzne, czy cytologiczne są wystarczające. Ale jeśli nie rozwiewają one wątpliwości, co do pochodzenia i charakteru zmiany, wówczas ich przeprowadzenie jest szalenie pomocne. Dobrze wykonane badanie pozwala bardzo precyzyjnie określić nie tylko stan chorobowy, ale też zaawansowanie choroby. Dzięki temu łatwiejsze staje się optymalne dobranie metody leczenia.

Wytypowanie lekarstwa

O tym, że badanie może pomóc wytypować odpowiednie lekarstwo mówi się dość rzadko. Tymczasem doświadczony patomorfolog jest wstanie określić, czy na dany lek komórki nowotworowe będą odporne czy nie. Wówczas dużo łatwiej jest osiągnąć wysoką skuteczność podjętej terapii.

Czy badanie jest bolesne?

Ponieważ badanie polega na pobraniu wycinka żywej tkanki, może być oczywiście dyskomfortowe. Dlatego też bardzo często przeprowadza się je przy użyciu znieczulenia miejscowego. I jedno jest pewne – badania tego nie należy się badać. Wczesna diagnoza to zawsze bowiem większa szansa na wyleczenie.

http://www.wystarczytakniewiele.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]