W ostatnich latach, razem ze wzrostem średnich temperatur w naszym kraju zwiększa się także liczba udarów mózgu. Najbardziej narażone na to zdarzenie są osoby w podeszłym wieku, co nie oznacza jednak, że nie występuje także u dzieci. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn zgonu oraz kalectwa, bardzo ważne jest więc aby się przed nim odpowiednio zabezpieczyć.
Udar mózgu dzieli się na dwa rodzaje: udar krwotoczny oraz niedokrwienny. Przyczyną tego pierwszego jest pęknięcia naczynia krwionośnego i wylew krwi do mózgu. Zazwyczaj taki stan rzeczy wynika z faktu występowania nadciśnienia tętniczego u osoby dotkniętej udarem, jednak ryzyko jego wystąpienia wzrasta również wraz z zażyciem większości twardych narkotyków. Objawia się występowaniem nudności, wymiotów oraz dość szybkiej utraty przytomności, śmierć może nastąpić naprawdę szybko, ważne jest więc błyskawiczne działanie, poprzez powiadomienie służb medycznych.
Udar niedokrwienny, polega z kolei na zaprzestaniu dopływu krwi do mózgu, poprzez zamknięcie naczyń krwionośnych, a następnie w wyniku tego obumieraniu komórek mózgowych. Jego przyczyną są między innymi: miażdżyca, zaburzenia akcji serca czy zawał serca. Jest on więc pośrednio spowodowany podwyższonym poziomem cholesterolu i stanowi zdecydowaną większość przypadków udaru mózgu. Podstawowymi objawami są zaburzenia motoryczne, na przykład brak możliwości wykonywania podstawowych ruchów czy mówienia. Tak samo jak w przypadku udaru krwotocznego ważne jest aby jak najszybciej został on rozpoznany i równie szybko nadeszła pomoc.
Samo leczenie zależy w głównej mierze od tego z jakim typem udaru mamy do czynienia, ale powinno polegać w pierwszej kolejności na zabezpieczeniu poszkodowanego i odwiezieniu do placówki z odpowiednim oddziałem, gdzie lekarze będą mogli zdiagnozować pacjenta i odpowiednio zabezpieczyć zdolności życiowe. Dla osoby, która przeszła udar mózgu konieczna będzie rehabilitacja, która ma na celu próbę przywrócenia jak największej ilości czynności, aby nie doszło do całkowitego paraliżu.