Nauka jazdy na rowerze to dla dziecka duża frajda. Poczucie wolności i niezależności, jakie dają dwa kółka lubi każde dziecko. Zanim jednak przystąpi się do pierwszych lekcji, malucha należy wyposażyć w rower.  Zakup roweru dla dziecka nie jest jednak taki prosty. Podczas zakupu należy uwzględnić kilka istotnych elementów. Sprawią one, że komfort jazdy będzie wyższy oraz zapewnia odpowiednią postawę podczas niej. Zobacz jak wybrać rower dla dziecka. 

Jak wybrać rower do wzrostu dziecka?

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem przy wyborze roweru dla dziecka jest jego wielkość. Powinna być ona stosowana do wzrostu dziecka oraz jego możliwości fizycznych. Zalecenia ogólne mówią, że rower dla dwulatka to te biegowy o rozmiarze kół 12”. Od 4 lat dziecko może korzystać z roweru z pedałami, a od  9 z pedałami dla dorosłych. Ważny jest również rozmiar kół w rowerze dziecięcym. Specjaliści podpowiadają, że rower dla dzieci od 4 do 6 lat powinien mieć koła o rozmiarze 16”, dla 5- latków 20”, 7-12 latkowie 24”, a dzieci powyżej  roku życia 26”. Kupując rower dla dziecka, trzeba też wziąć pod uwagę wysokość kroku – jest ona szczególnie ważna przy rowerach biegowych dla najmłodszych. Obniżona rama pozwala uniknąć upadku oraz uderzenia nią w krocze.

Jaki rower kupić dla dwulatka?

Pierwszym rowerem dla dziecka jest zazwyczaj ten biegowy. To na nim dziecko rozpoczyna swoją przygodę z jednośladem. Rower ten pozbawiony jest układu napędowego – pedałów, korby, łańcuch i przerzutek, ma on za zadanie przyzwyczaić dziecko do jazdy na rowerze i pokazać jak utrzymuje się równowagę oraz kieruje kierunku jazdy. W rowerkach biegowych nie stosuje się bocznych kółek, ponieważ dziecko równowagę utrzymuje z pomocą własnych nóg. Dzięki brakowi pedałów bez problemu można nimi operować i wykorzystywać je do hamowania.  Brak układy napędowego dla rodziców oznacza też, że często będzie trzeba rower nosić, jeśli dziecku znudzi się już jazda na nim. W zawiązku z tym warto wybierać rowerki biegowe o lekkiej konstrukcji.

Rowerki biegowe można zastąpić tymi z doczepianymi kółkami, jednak nie są one najlepszym rozwiązaniem. Pedały często przekrzywiają się w jedną stronę i  blokują kółka podczas jazdy.

Jaki rower wybrać dla czterolatka?

Dzieci w wieku 4 lat powinno przysiąść się już na klasyczny rower z pedałami. Jeśli wcześniej jeździło ono na rowerku biegowym to najprawdopodobniej nie będzie potrzebować bocznych kółek wspomagających utrzymanie równowagi. Rower dla czterolatka powinien mieć rozmiar kół nie większy niż 16”.

Jaki rower kupić ośmiolatkowi?

Dzieci w wieku 5-8 lat mogą jeździć już na większych rowerach o kołach 20”. Aby dziecko mogą z niego komfortowo korzystać, musi mieć co najmniej  110 cm wzrostu. Przy zakupie takiego roweru ważny jest już nie tylko rozmiar kół, ale i rozmiar ramy powinna mieć ona do 11 do 13”.

Rower dla dwunastolatka – jaki wybrać?

Jeżeli dziecko przekroczy 145 cm wzrostu pora zakupić mu rower z pedałami dla dorosłych. Komfortową jazdę zapewnia koła o wielkości 26” oraz ramy od 14 do 16 cali. Warto jednak pamiętać, że rower dla dziecka nie powinien być typu górskiego. Jazda na nim oznacza, że kręgosłup musi być mocno pochylony. Lepiej jest zainwestować w jednoślad, którego kierownica będzie wyżej od siodełka, ułatwi to kierowanie rowerem.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]