Terapia sensoryczna to metoda służąca poprawie rozwoju motorycznego, której używa się coraz częściej. Wraz z rozwojem nauki udowodniono bowiem jej skuteczne działanie. Różnego rodzaju produkty sensoryczne przydają się jednak nie tylko osobom cierpiącym na przykład na autyzm, ale także mogą pomóc każdemu dziecku w prawidłowym rozwoju. Nic dziwnego więc, że na rynku działa wiele firm, w tym Senso- Rex, zajmujących się produkcją różnego rodzaju zabawek sensorycznych, które można podzielić na cztery podstawowe typy.

1. Zabawki oddziałujące na wzrok

Zabawki sensoryczne, które wpływają na rozwój wzroku, wyróżniają się przede wszystkim swoim wyglądem. Muszą bowiem tak zwracać na siebie uwagę dziecka, aby chciało się ono nimi pobawić, a przy okazji mają pomóc mu poznać kolory. Dlatego też najczęściej zabawki tego typu mają proste faktury, ale charakteryzują się sugestywnymi, żywymi barwami. Każdy z ich elementów występuje także w innym odcieniu, dlatego dokładne przyjrzenie się całej zabawce zajmuje trochę czasu- a także lepiej oddziałuje na układ nerwowy.

2. Zabawki oddziałujące na słuch

Są to przede wszystkim różnego typu grzechotki, szeleszczące książeczki, grające zabawki interaktywne, a także proste instrumenty muzyczne. Zazwyczaj wydają one głośne, intensywne dźwięki, które intensywnie oddziałują na słuch, rozwijając jego możliwości percepcyjne.

3. Zabawki oddziałujące na dotyk

Na dotyk najsilniej wpływają skomplikowane konstrukcje, które, aby dobrze poznać, trzeba wziąć do ręki. Na rozwój dotyku świetnie działają również nietypowe faktury. Dlatego dobrym pomysłem na prezent dla małego dziecka są materiałowe książeczki wykonane z różnych rodzajów tkanin, różniących się między sobą wykończeniem.

4. Zabawki oddziałujące na węch

To jedne z najmniej popularnych zabawek, chociaż mają one doskonały wpływ na rozwój ośrodka węchu. Są nimi na przykład pudełka wypełnione pachnącymi substancjami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]