Zmiana miejsca zamieszkania powoduje nie tylko podekscytowanie, ale również konieczność załatwienia wielu spraw i formalności. Zakończenie wszelkich umów, poinformowanie odpowiednich urzędów, czy zorganizowanie przewozu rzeczy to tylko podstawowe, ogólne zadania, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Jak wygląda organizacja przeprowadzki międzynarodowej? Jak wyglądają jej poszczególne etapy?

Pierwszy etap przeprowadzki – plan działania

Pierwszym etapem przeprowadzki, który należy zrealizować, jest stworzenie bardzo dokładnego planu działania. Jeszcze przed rozpoczęciem pakowania, czy odwiedzania urzędów weź kartkę, długopis i wypisz wszystkie przedmioty, które chcesz zabrać ze sobą. Następnie skup się na poszczególnych czynnościach do zrobienia przed opuszczeniem aktualnego miejsca zamieszkania.

Takie dwie listy będą Ci towarzyszyć od początku do końca procesu zmiany miejsca. Dzięki nim nie zapomnisz o zabraniu ważnego dla Ciebie przedmiotu, czy złożeniu odpowiedniej dokumentacji w jednym z urzędów.

Nie zapomnij o formalnościach i dokumentacji

W tym momencie zaczyna się pierwszy, właściwy etap przeprowadzki, czyli załatwianie formalności urzędowych i tych związanych z usługami. W pierwszej kolejności czeka Cię zgłaszanie w urzędach Twojego wyjazdu. Musisz dokonać tego zarówno w Urzędzie Skarbowym, ZUS-ie, jak i Urzędzie Miasta. W trakcie wizyt urzędowych może okazać się, że konieczne będzie złożenie odpowiednich, dodatkowych dokumentów, dlatego zarezerwuj sobie odpowiednią ilość wolnego czasu.

Nie zapomnij również o dokumentach tożsamości. Sprawdź ich stan, ważność, a także złóż je razem w jednym miejscu. Ponadto bez względu na okoliczności wyjazdu, przygotuj kilka kopii dowodu osobistego, aktu urodzenia, czy świadectw ukończenia szkoły i zdobytych kwalifikacji. Powielone dokumenty będą przydatne w momencie meldunku w nowym miejscu, czy poszukiwania pracy.

Przed wyjazdem zakończ wszelkie umowy na usługi, z których aktualnie korzystasz. Szczególnie ważne są usługi telekomunikacyjne, telewizyjne, czy obejmujące dostęp do Internetu. W momencie opuszczania kraju musisz mieć całkowitą pewność, że nie posiadasz aktywnych zobowiązań. Pamiętaj jednak, aby umowy rozwiązywać zgodnie z zasadami w nich opisanymi.

Firma przeprowadzkowa – jak dokonać właściwego wyboru?

Jeżeli masz przygotowane dokumenty, załatwione formalności i wiesz, które rzeczy chcesz ze sobą zabrać – czas wybrać firmę specjalizującą się w przeprowadzkach. Już na wstępie warto mieć świadomość, że firma firmie nie równa, dlatego analizując możliwości danego przedsiębiorstwa, warto zagłębić się w nawet najmniejsze szczegóły.

Na pierwszym miejscu zawsze są uprawnienia. Sprawdź, czy firma posiada dokumenty zezwalające na transport ładunków. Dzięki nim kierowcy będą mogli przewozić przedmioty pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 tony. Ograniczy to konieczność korzystania z większej ilości pojazdów. Przy ustalaniu szczegółów przeprowadzki zorientuj się również, czy pracownicy firmy pomagają w pakowaniu i zabezpieczaniu przedmiotów do przewozu. Zyskasz w ten sposób pewność, że wszystko dotrze na miejsce w stanie nienaruszonym.

Organizowanie przeprowadzki za granicę należy rozpocząć nawet na kilka miesięcy przed planowanym opuszczeniem dotychczasowego lokum. Najwięcej czasu zajmuje załatwianie formalności, czy zamknięcie zobowiązań. Odpowiednią ilość czasu warto poświęcić również poszukiwaniom firmy przeprowadzkowej. Ze swojej strony pragniemy polecić jupiter-przeprowadzki.pl. Pracownicy tego przedsiębiorstwa z najwyższą starannością podchodzą do pełnionych przez siebie obowiązków, co objawia się szybko i sprawnie przeprowadzoną zmianą miejsca pobytu klienta.

[Głosów:2    Średnia:5/5]