Co zrobić kiedy zaczyna nas piec lub boleć język? Przede wszystkim zachować spokój i zdiagnozować w miarę możliwość powody takiego stanu rzeczy, bo te jak się okazuje mogą być tak błahe jak na przykład zjedzenie ostrej potrawy. No dobrze ale co jeśli nie jedliśmy nic ostrego? Pieczenie i ból języka – jakie są możliwe przyczyny ?

Należy zacząć poszukiwania od najbardziej prawdopodobnego zdarzenia, czyli uszkodzenia mechanicznego, często przecież przygryzamy sobie język podczas jedzenia. Mechanicznym urazem może być również krostka, która akurat wyskoczyła nam na języku, należy przypomnieć sobie również czy nie oparzyliśmy jamy ustnej jakimś gorącym napojem, ponieważ pieczenie i ból mogą być wywołane również tym.

Na pieczenie i ból języka narażeni są w szczególności palacze, substancje w dymie tytoniowym skutecznie podrażniają naszą jamę ustną w ten sposób wywołując nieprzyjemne odczucia.
Takie dolegliwości mogą nam zaserwować również niektóre z owoców, kiwi czy ananas posiadają w sobie kwasy owocowe, które mogą wywoływać u niektórych osób po zjedzeniu uczucie pieczenia.
Lekarze sugerują też, że za ból w jamie ustnej może być odpowiedzialna alergia, na wszelkiego rodzaju konserwanty zawarte w produktach spożywczych czy też źle dobrane przez nas leki bez recepty.

Dochodząc do końca powodów pieczenia i bólu języka, jednym z groźniejszych może być zakażenie, które dzielimy na trzy kategorie:

– wirusowe, odpowiedzialne za ból tutaj przeważnie są afty, a najczęstszym wirusem nas atakującym jest opryszczka

– grzybicze, zakażenie takie charakteryzuje się białym nalotem na języku i towarzyszącym zapaleniem języka

– bakteryjne, jak sama nazwa wskazuje odpowiedzialne za ból tutaj są bakteria, najczęściej można zarazić się poprzez kontakt ze śliną zarażonej osoby

Podsumowując powyższe powody bólu języka możemy zauważyć, że mogą być one naprawdę śmieszne jak zjedzenie kiwi, ale też bardzo poważne wywołane chorobą. Jeśli więc pieczenie lub ból utrzymuje się dłuższy czas należy sytuacje skonsultować z lekarzem, aby uniknąć nieprzyjemności.

http://www.toysboard.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]