Wątroba – ten niesamowity organ ludzkiego organizmu każdego dnia wykonuje ciężką pracę, by usunąć z niego wszelkiego rodzaju toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii. Na dobrą sprawę nigdy nie odpoczywa, a gdy sam ulega uszkodzeniu, potrafi się szybko zregenerować. Ale zdarza się, że wymaga naszej pomocy.

Skąd wiadomo, że to wątroba?

Ponieważ w jamie brzusznej znajduje się wiele organów, trudno jest nam czasem stwierdzić, który daje znać, że jest z nim coś nie tak. Po czym więc poznać, że to wątroba? Przede wszystkim po lokalizacji w górnej prawej stronie brzucha tuż pod żebrami. Poza tym ból wątroby bardziej przypomina ucisk, który spowodowany jest jej powiększeniem.

Ból wątroby – co robić w przypadku dolegliwości wątroby?

Pierwszą rzecz, jaką należy zrobić, to zgłosić się do lekarza. Wątroba, która posiada niezwykle zdolności regeneracyjne, tylko przypadkach dużego przeciążenia daje o sobie znać. Dlatego nie wolno nam jej nigdy ignorować. Lekarz z pewnością zleci w takim przypadku badanie USG oraz szereg badań morfologicznych, które pozwolą zdiagnozować problem.

Leczenie chorób wątroby

Leczenie wątroby zawsze opiera się na dokładnych wynikach przeprowadzonych badań. W zależności od problemu lekarz dobiera metody leczenia. Najczęściej jest to leczenie farmakologiczne, a w skrajnych przypadkach chirurgiczne. Ważne jednak, aby zawsze stosować się do zaleceń lekarza.

Odpowiednia dieta

Jeśli douczają Ci dolegliwości ze strony wątroby, to bez wątpienia musisz skoncentrować się na tym, aby jej pomóc. A w tym niezastąpiona jest odpowiednia dieta. Lekkostrawna, ograniczająca do minimum niezdrowe tłuszcze czy żywość przetworzoną, potrafi skutecznie wesprzeć procesy regeneracyjne. Co więcej zdrowa dieta pozwala też szybko zmniejszyć dyskomfort związany z powiększeniem choroby. Takiej diecie zawsze powinno towarzyszyć spożywanie naparów ziołowych, czy przyjmowanie ziołowych tabletek. Ostropest, kozłek lekarski, dziurawiec czy szałwia potrafią zdziałać dla wątroby wiele dobrego.

http://www.mordewind.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]