Za sprawność kolan w dużej merze odpowiada chrząstka, która znajduje się bezpośrednio pod rzepką. Jej zadaniem jest wyciszanie wstrząsów, a tym samym ochrona przed nimi stawu kolanowego. Z czasem jednak ulega ona zużyciu, lub po prostu urazowi. W efekcie dochodzi do zwłóknienia, powstania szczeliny, czy nawet ubytku. I wówczas mamy do czynienia ze schorzeniem określanym mianem chondromalacji.

Objawy uszkodzenia rzepki

Pierwszym objawem uszkodzenia rzepki jest charakterystyczny ból kolana, który nasila się przy jego zginaniu lub prostowaniu. Ten ból powstaje w wyniku podrażnienia zakończeń nerwowych. Poza nim schorzeniu towarzyszy często przeskakiwanie i blokowanie się stawu kolanowego, jego obrzęk, czy trzeszczenie w okolicy stawu udowego.

Chondromalacja – uszkodzenie rzepki kolana – leczenie i rehabilitacja

Podstawą w leczeniu chondromalacji jest odpoczynek stawu kolanowego. Musi on po prostu mieć czas, aby chrząstka się zregenerowała. Jeśli uszkodzeniu rzepki towarzyszy obrzęk, który jest następstwem toczącego się stanu zapalnego, wówczas należy włączyć leki przeciwzapalny i przeciwbólowe, szczególnie w postaci żelu czy maści. Przy większym zaawansowaniu choroby lekarz może natomiast zlecić wstrzykiwane w kolano kwasu hialuronowego lub trapie komórkami macierzystymi bądź osoczem bogatopłytkowym.

Nieocenionym źródłem ulgi przy uszkodzeniu rzepki jest też fizjoterapia. Poza nią lekarz może także przepisać stabilizator kolana, specjalne plastry czy okłady z lodu. Najczęściej najlepsze efekty przynosi połączenie kilku metod.

W przypadku bardzo poważnego uszkodzenia, gdy odpoczynek i rehabilitacja nie przynoszą najlepszych efektów, koniecznym może okazać się leczenie operacyjne. Tym najbardziej powszechnym jest artroskopia. Ta jednak powinna być zawsze ostatecznością, gdy pozostałe metody całkowicie zawodzą.

Jeśli ból kolana dokucza Ci od dłuższego już czasu i nasila się przy każdym ruchu, zdecydowanie powinieneś odwiedzić ortopedę, który znajdzie przyczynę i wskaże optymalne leczenie.

http://www.metalzine.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]