Organizacja chrzcin w praktyce

Chrzciny to wyjątkowa uroczystość o religijnym i duchowym charakterze dla całej rodziny. Aby wszystko wypadło, jak należy, warto się do niej odpowiednio przygotować oraz dowiedzieć się, jak zabrać się do organizacji chrzcin. Jak zaplanować chrzest i o czym pamiętać, aby wydarzenie to było dobrze wspominane przez wszystkich gości?

Panowanie terminu uroczystości

Chrzest Święty jest bardzo ważnym wydarzeniem dla każdego chrześcijanina. Jest symbolicznym przywitaniem nowego człowieka w społeczności religijnej oraz oczyszczeniem go z grzechu pierworodnego. Chrzciny to jednak nie tylko uroczystość kościelna, ale także okazja do spotkania całej rodziny oraz świętowania tego podniosłego wydarzenia we wspólnym gronie.

Rodzice w pierwszej kolejności muszą ustalić termin uroczystości oraz wybrać rodziców chrzestnych dla swojego dziecka. W naszym kraju Chrzest Święty zwykle odbywa się w pierwszych miesiącach życia dziecka. Dobrym momentem na jego zaplanowanie jest czas od 3 do 12 miesiąca życia maluszka. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby chrzciny odbyły się nieco wcześniej lub później, a czas ich organizacji zależy w największej mierze od preferencji rodziców.

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia planowania chrzcin jest wizyta w kancelarii parafialnej oraz poinformowanie księdza o chęci ochrzczenia dziecka. Rodzice wspólnie z duchownym wybierają dogodny termin uroczystości oraz zostają poinformowani o formalnościach. W niektórych parafiach konieczne jest uczęszczanie na katechezy przedchrzcielne, które mają za zadanie przygotować rodziców oraz chrzestnych do wychowania dziecka w wierze katolickiej.

Organizacja uroczystego przyjęcia dla gości i wybór stroju dla dziecka

Rzadko kiedy chrzciny kończą się na samej uroczystości w kościele. Większość rodziców pragnąc uczcić to wyjątkowe wydarzenie decyduje się na wyprawienie z tej okazji uroczystego obiadu, który może odbyć się w domu lub w restauracji. Decydując się na to drugie rozwiązanie należy zadbać z wyprzedzeniem o rezerwację sali oraz ustalenie menu. Wybierając lokal na przyjęcie warto sprawdzić jego dostosowanie do potrzeb dziecka oraz zadbać o pokoik, w którym będzie można przewinąć maluszka, nakarmić go oraz zadbać o jego komfort.

Oprócz wyboru rodziców chrzestnych, ustalenia terminu uroczystości w kościele oraz miejsca na przyjęcie rodzice muszą zadbać także o zakupienie odpowiedniego stroju dla swojej pociechy. Chrzest Święty jest podniosłą uroczystością, podczas której wszyscy goście powinni odpowiednio się prezentować. Najważniejsze jest jednak dziecko, które w tym dniu będzie w centrum uwagi. Na tę wyjątkową okazję warto wybrać eleganckie ubranko, które podkreśli powagę uroczystości oraz pozostanie piękną pamiątką po tym wyjątkowym wydarzeniu.

Rodzice mają obecnie bardzo szeroki wybór strojów na chrzciny, z którymi można zapoznać się na balumi.com.pl. Dla dziewczynek na tę okazję doskonale sprawdzą się eleganckie sukieneczki, z kolei dla chłopców komplety składające się z koszuli, spodenek oraz marynarki. Wybierając ubranko warto pamiętać o jego dopasowaniu do pory roku i warunków pogodowych oraz komforcie swojej pociechy, która w danym stroju spędzi co najmniej kilka godzin. Ubranko na chrzciny powinno być wygodne, wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów oraz uszyte tak, aby nie krępowało ruchów dziecka i oferowało mu maksimum wygody.

[Głosów:0    Średnia:0/5]