Jak pielęgnować skórę wrażliwą?

Cera wrażliwa wymaga bardzo przemyślanej pielęgnacji, ponieważ łatwo ulega podrażnieniom i uszkodzeniom, natomiast trudno się goi. Nadwrażliwość objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem, swędzeniem, a także krostkami i grudkami, które często mają podłoże alergiczne.

Kosmetyki do cery wrażliwej

Osoby z cerą wrażliwą powinny wybierać kosmetyki dedykowane temu rodzajowi skóry. Takie produkty są pozbawione substancji, które mogłyby nasilać problem, dodatkowo podrażniać i utrudniać regenerację naskórka. Należą do nich głównie: konserwanty, sztuczne barwniki, substancje zapachowe i alkohol etylowy. Warto mieć to na uwadze, ponieważ cerę wrażliwą łatwo uszkodzić, a zdecydowanie trudniej wyleczyć.

Osoby z cerą wrażliwą powinni zaopatrzyć się w 3 podstawowe produkty do pielęgnacji. Są to: emulsja micelarna do mycia twarzy, krem z filtrem przeciwsłonecznym i krem intensywnie nawilżający. Dobrze jest, jeżeli wszystkie pochodzą od jednego producenta i należą do jednej serii. Dobre kosmetyki do cery wrażliwej:

  • intensywnie nawilżają skórę,
  • wiążą cząsteczki wody w głębokich warstwach skóry,
  • uzupełniają naturalny płaszcz lipidowy,
  • łagodzą podrażnienia,
  • wspomagają regenerację naskórka,
  • zapobiegają powstawaniu zmian skórnych.

Podstawy pielęgnacji skóry wrażliwej

Podstawą pielęgnacji skóry wrażliwej jest dokładne jej oczyszczanie z zanieczyszczeń, potu, drobnoustrojów i martwego naskórka oraz nawilżanie, które nie tylko poprawia wygląd, ale także pozwala chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami. Obie czynności są równie ważne. Warto mieć na uwadze, że nie osiągnie się pozytywnych efektów, pomijając którąkolwiek z nich.

Twarz trzeba myć rano i wieczorem. Najpierw należy zwilżyć ją wodą i nanieść niewielką ilość emulsji do mycia, następnie delikatnie masować opuszkami palców, wykonując okrężne ruchy (około 20 sekund na każdy obszar – na czoło, policzki, brodę, nos i szyję). Kolejnym krokiem jest osuszenie twarzy (najlepiej jednorazowym, papierowym ręcznikiem). Codzienną pielęgnację kończy nałożenie kremu. Ważne jest, aby preparat delikatnie wklepać w skórę. Niewskazane jest natomiast jego rozsmarowywanie.

Jak chronić cerę wrażliwą?

Cera wrażliwa wymaga nie tylko odpowiedniej pielęgnacji, ale także ochrony. Do czynników, które niekorzystnie wpływają na jej stan należą: promieniowanie słoneczne, wysoka i niska temperatura, suche powietrze, wiatr, chlorowana woda, solarium, a także niektóre substancje obecne w pokarmie.

Bardzo ważne jest, aby krem na dzień miał filtr przeciwsłoneczny (taki produkt ma oznaczenie SPF). Ochrona przed promieniowaniem słonecznym jest ważna o każdej porze roku, nie tylko latem. Jesienią i zimą warto osłaniać twarz przed wiatrem i mroźnym powietrzem. Natomiast w okresie grzewczym dbać o odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu (można stosować nawilżacze powietrza i regularnie wietrzyć pokój). Dodatkowo trzeba wyeliminować z jadłospisu niezdrowe produkty i dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]