Ciąża jest stanem, w którym wiele rzeczy zmienia się w życiu kobiety na okres 9 miesięcy. Jest zmuszona na nowo oswoić swoje ciało i zachodzące w nim zmiany. Trzeba także powiedzieć, że w tym czasie zmiana, to jedyna stała rzecz, jaka spotyka ciężarną. Każdy tydzień, miesiąc i trymestr ciąży cechuje się innymi niespodziankami, które są mniej lub bardziej uciążliwe.
Pierwszym krokiem, tuż po zrobieniu testu ciążowego, jest wizyta u lekarza ginekologa w celu potwierdzenia ciąży badaniem USG. Wtedy lekarz zazwyczaj zaleca zestaw podstawowych dla ciężarnej badań. Należy do nich oczywiście także zrobienie morfologii krwi. Trzeba koniecznie sprawdzić, czy zachowane są normy morfologiczne w czasie ciąży – hematokryt leukocyty limfocyty, erytrocyty, trombocyty i hemoglobina.
Niektóre z wyznaczonych norm zostają obniżone a niektóre podwyższone. Erytrocyty spadają z 3,5-5,2 M/µl do 3,5-4,5 M/µl, leukocyty rosną z 4-10 K/µl do 10-15 K/µl, trombocyty spadają z 150-400 K/µl do 100-300 K/µl a hematokryt spada o 4-7%. Należy jednak pamiętać, aby każdy wynik skonsultować z lekarzem na kolejnej wizycie a jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości lepiej wybrać się do niego wcześniej. Jest to ten moment, kiedy warto dmuchać na zimne.
Badania krwi w ciąży będą systematycznie powtarzane w różnej konfiguracji. Często bada się poziom cukru, standardowym badaniem wykonywanym wtedy jest także krzywa cukrowa. Polega ono na pobraniu krwi na czczo a następnie wypiciu rozmieszanych około 75 gram glukozy w 300 mililitrach wody, następnie po odczekaniu w stanie spoczynku ponownie pobiera się krew po godzinie od wypicia mieszanki i po dwóch godzinach. Badanie to ma na celu sprawdzenie, czy kobieta może obawiać się o zachorowanie na cukrzycę ciążową, która wymaga dokładnej kontroli spożycia posiłków w diecie.
Kontrolowanie podstawowych parametrów krwi kobiety w ciąży oraz jej ciśnienia tętniczego i wzrostu wagi jest standardowym postępowanie wśród lekarzy. Takie postępowanie pozwala na dokładną kontrolę ciąży i zapewnienie jej donoszenia aż do wyznaczonej daty porodu.