Dieta Dukana zakłada zwiększenie spożycia białek przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania węglowodanów i tłuszczów. Każdy utracony kilogram wagi okupiony jest ciężką pracą i tygodniowym okresem stabilizacyjnym.
Dieta białkowa – jak ułożyć jadłospis?
Założenia diety są jednak bardzo proste: jeżeli chcemy schudnąć dwadzieścia kilogramów, musimy być przygotowani na to, że faza stabilizująca wagę będzie trwała pełne dwadzieścia tygodni. Sama dieta dzieli się zaś na trzy etapy: fazę uderzeniową, fazę równowagi oraz fazę utrwalenia. Długość pierwszej fazy waha się od pięciu do dziesięciu dni. Osoba odchudzająca się może wówczas spożywać tylko te produkty, które zostały umieszczone na specjalnej liście. W kolejnych etapach włącza się do jadłospisu kolejne produkty spożywcze, stale poszerzając menu. W fazie utrwalenia, która trwa średnio dziesięć dni, można spożywać jedynie pełnoziarniste pieczywo, warzywa i produkty skrobiowe. Nawet po wyjściu z diety nie uwalniamy się od jej założeń. Do końca życia musimy stosować się do prostego zalecenia: jedzenia białka w jeden, konkretny dzień w tygodniu. Może to być na przykład czwartek. Niektóre osoby nieco modyfikują te założenia i decydują się na jednodniową głodówkę.
Dieta kapuściana wydaje się o wiele prostsza od diety proteinowej, gdyż zakłada jedzenie kapusty i wszystkich dań kapuścianych przez okres jednego tygodnia. Urozmaiceniem diety mogą być warzywa oraz niektóre owoce (z wyjątkiem bananów, które mają dużo kalorii). W ciągu jednego tygodnia powinniśmy spaść na wadze o około pięć kilogramów.
Dieta kopenhaska ma wielu zwolenników i jeszcze większą liczbę przeciwników. Zgodnie z jej założeniami należy przez 13 dni stosować się do zaleceń ustalonego z góry menu, które ma pobudzić i wyregulować przemianę materii. Osoby stosujące dietę muszą jeść posiłki codziennie w tych samych porach: śniadanie około ósmej rano, obiad między godziną 12 a 14, zaś kolację nie później niż o 18. Głównymi elementami diety są: chude mięso, jaja, warzywa i stosunkowo niewielkie ilości owoców. W jadłospisie nie mogą pojawić się produkty zbożowe, słodycze i napoje alkoholowe. Niedopuszczalne jest również picie napojów słodzonych i dużych ilości kawy. Preferowanymi napojami są: zielona herbata oraz woda. Dietę stosujemy przez pełne 13 dni – ani dnia dłużej.

http://www.bibise.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]