O ADHD u dzieci można usłyszeć bardzo wiele. Wiele rodziców posiadających aktywne i dokazujące dziecko obawia się, że przyczyną może być właśnie nadpobudliwość psychoruchowa. Jednak takiej diagnozy nie można postawić samodzielnie. Stwierdzenie ADHD u dziecka wymaga wizyt u psychologa i konkretnych badań w tym zakresie, gdy już się je diagnozuje, nie ma też co załamywać rąk i spisywać dziecka na straty. Dziś nadpobudliwość ruchowa jest chorobą, którą się leczy i z którą przy zaangażowaniu rodziców dziecko może normalnie funkcjonować.  Zobacz jak pomóc dziecku z ADHD.

Objawy ADHD u dziecka

Objawów ADHD u dziecka może być bardzo dużo. Do tych najpopularniejszych zalicza się trudności z koncentracją, impulsywność, brak organizacji, tendencje do zapominania o różnych sprawach, niecierpliwość, szybsze działanie niż myślenie. Z ADHD u dziecka może też wiązać się niska samoocena oraz wybuchy gniewu.

Rodzice dzieci, u których zdiagnozowano nadpobudliwość psychoruchową,  mogą jednak złagodzić te objawy. Wymaga to jednak z ich strony ogromnej cierpliwości oraz wiedzy, o tym, jak pomóc pociesze.

Czy mówić dziecku, że ma ADHD?

Specjaliści doradzają, że najlepszym rozwiązaniem jest  szczerość. Rodzice powinny wyjaśnić dziecku, na czym polega choroba, na którą cierpi i omówić na tyle na, ile to jest możliwe jej leczenie. Oznacza to, że w przypadku leczenia ADHD lekami nie wmawiać dziecku, że to są witaminy, najlepiej powiedzieć prawdę i wyjaśniać, że pomagają one w prawidłowym funkcjonowaniu i normalnym życiu.

Zasady i reguły

Choroba dziecka, również ta związana z zaburzeniem rozwoju często wywraca rodzinne życie do góry nogami. Rodzice skupiają się na zapobieganiu skutkom schorzenia, pozwalają na wszystko i swoją pobłażliwość tłumacząc tym, że maluch i tak ma ciężko w życiu. Tymczasem wychowując dziecko z ADHD, trzeba ustalić jasne reguły i zasady, które obowiązują w domu. Lista w kolejnych etapach jego rozwoju powinna być uzupełniana o obowiązki, jakie na nim spoczywają. Dziecko musi być świadome, które zachowania są niedozwolone i z jakimi konsekwencjami się wiążą. Kary powinny być  stosowane, kiedy dziecko ochłonie i uspokoi się po napadzie złości. Oprócz kar dobrze jest też wprowadzić nagrody, które maluch będzie otrzymywał stosunkowo szybko. Należy pamiętać, że dziecko z ADHD nie ma tyle cierpliwości, aby czekać na nowy komputer za dobre oceny na koniec roku.

Budowanie pewności siebie u dziecka z ADHD

Chcąc pomoc dziecku z zaburzeniami rozwoju, należy również dużą wagę przykładać do jego samooceny i budowania pewności siebie. Rodzice powinni skupić się na tym, aby odkryć jego mocne strony oraz przekonać dziecko, że nie ma większego sensu porównywać się z równikami. W tym celu dobrze jest stawiać przed dzieckiem zadania i powierzać mu drobne obowiązki domowe. Satysfakcja z ich wykonania pomoże zbudować pewność siebie oraz nie nauczy malucha bezradności.

Jak poprawić kontrakcję u dziecka z ADHD?

Rodzice dzieci z ADHD powinni zdawać sobie sprawę z ich ograniczeń i możliwości. To one wpływają m.in. na oceny szkolne czy relacje z rówieśnikami. W przypadku tych pierwszych z niższymi stopnia wiąże się fakt, że dziecko mimo, że wie, co powinno zrobić, to nie wie, jak zacząć lub brakuje mu konsekwencji w działaniu. Rodzice dzieci z ADHD powinni więc skoncentrować swoje wysiłki na pracowaniu nad tą koncentracją. Deficyt uwagi u dziecka nie może być wymówką dla lenistwa i sprawiać, że dziecko zupełnie odpuści naukę.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]