Każdy człowiek na co dzień wykonuje pewien wysiłek, by profilaktycznie zadbać o swoje zdrowie. Myślimy o regularnych badaniach, wybieramy dla swojego ciała najlepszą pielęgnację.

Nadal jednak ludzie mają tendencję to zaniedbywania tych obszarów ciała, których zazwyczaj się nie odkrywa. Chodzi m. in o stopy. Są one podstawą naszej sylwetki, przyjmują na co dzień cały ciężar ciała, a często nie przykładamy odpowiedniej wagi do tego, by były zdrowe. Brak odpowiedniej wiedzy na temat pielęgnacji stóp, czynniki genetyczne i ściskające obuwie mogą doprowadzić do dość typowego problemu – wrastania paznokcia w okalający go po bokach wał skóry.

To dolegliwość, która najczęściej dotyczy największego palca stopy, mimo że niewielka, jest bolesna i utrudnia normalne funkcjonowanie. Źle rosnący paznokieć rani okoliczne tkanki albo co najmniej mocno na nie naciska. Sprawia to, że wokół występuje opuchlizna lub nawet stan zapalny z sączącą się ropą. Wrastający paznokieć – sposoby na wrośnięte paznokcie oczywiście istnieją. Można je podzielić na te profesjonalne i takie, z których cierpiący na tę przypadłość może skorzystać we własnym zakresie np. w domu.

Trzeba się upewnić, że wrastający paznokieć jest odpowiednio przycinany – na prosto, czyli zgodnie ze swoim naturalnym i zdrowym kierunkiem wzrostu. Wycinanie boków paznokcia przyniesie nietrwałą ulgę, a może w przyszłości nasilić objawy. Paznokcia warto też delikatnie podnieść i nie pozwolić, by dotykał skóry. Można to zrobić przez wsuwanie pod boki paznokcia podłużnego wałka z waty.

Domowe metody nie zawsze jednak wystarczą. Szczególnie, jeśli wdało się zakażenie warto dać sobie z nimi spokój i poszukać pomocy u podologa albo dermatologa. Medycyna ma teraz do zaoferowania np. specjalnie klamry, które podnoszą paznokieć. Lekarz pokaże też jak robić odpowiednie opatrunki. Może też wypisać receptę na antybiotyki, które zwalczą bakterię.

Nie należy bagatelizować problemu z wrastającym paznokciem, bo
zaniedbanie tego problemu może się skończyć nawet amputacją palca!

http://www.maleacieszy.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]