Objawy cukrzycy typu 1 i typu 2
Cukrzyca typu 1 rozwija się bardzo szybko w ciągu kilku dni, maksymalnie dwóch tygodni. Objawy kliniczne są charakterystyczne i wyraźnie można je już zauważyć podczas wywiadu z pacjentem. Wyróżniamy cztery główne objawy cukrzycy typu 1: częste oddawanie moczu – poliuria, wzmożone pragnienie – polidypsja, nagła utrata masy ciała, zmęczenie. Za objawy poliurii zalicza się częste wizyty w toalecie, wstawanie w nocy by skorzystać z toalety, a w przypadku dzieci, niespodziewane moczenie się. Pozostałymi objawami cukrzycy typu 1 jest odwodnienie, zaburzenie widzenia oraz skurcze mięśni. U pacjentów z cukrzycą typu 1 mogą pojawić się także ostre objawy cukrzycy, w tym przypadku chory musi zostać natychmiast hospitalizowany, gdyż nieodpowiednie i powolne leczenie może prowadzić nawet do śmierci.
Nieleczona cukrzyca typu 1 może nieść za sobą poważne konsekwencje więc nie należy ignorować charakterystycznych objawów u siebie jak i bliskich. Jeżeli zauważymy powyższe objawy należy zbadać poziom cukru we krwi.
Cukrzyca typu 2 w przeciwieństwie do typu 1 rozwija się bardzo powoli, a jej objawy stopniowo się nasilają więc należy zwracać uwagę na każdy sygnał wysyłany przez organizm. Ponieważ cukrzyca typu 2 rozwija się latami, objawy dzieli się na wczesne i późne.
Objawami wczesnymi jest suchość w ustach, zwiększenie łaknienia, wzmożone pragnienie, a w związku z tym częste oddawanie moczu. Oprócz tego podczas rozwijania się cukrzycy typu 2 można zauważyć częstsze występowania zakażeń układu moczowego, pochwy oraz skóry, nawracające zakażenia w tych miejscach powinny być sygnałem dla pacjenta do konsultacji z lekarzem.
W późniejszym etapie choroby utrzymujące się zwiększenie glukozy powoduje uszkodzenia małych naczyń tętniczych. Uszkodzenia te najczęściej dotyczą gałek ocznych i pogorszenie się wzroku. Dodatkowo negatywny wpływ cukrzycy na układ nerwowy powoduje mrowienie kończyn, kurcze mięśni, osłabienie siły mięśni oraz zanik czucia.
Objawy cukrzycy typu 2 są trudniejsze do zauważenia dlatego warto zwrócić uwagę na niewielkie sygnały wysyłane przez organizm.

http://www.modaforte.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]