Kiedy trzeba zacząć myć ząbki dziecku? Czy od razu po pojawieniu się pierwszego ząbka? Jeśli tak to jaką pastę wybrać dla niemowlaka, a jaką dla dwu- czy pięcio-latka?

Pasta do zębów to nieodzowny element codziennej higieny jamy ustnej. Substancje wchodzące w jej skład mają za zadanie nie tylko oczyszczanie mechaniczne zębów i dziąseł, ograniczanie osadzania się kamienia i likwidację przebarwień, ale przede wszystkim zapobieganie rozwojowi próchnicy, głównie za sprawą obecności fluoru czy jego bezpieczniejszych zamienników jak np. hydroksyapatytu.

Pasty z fluorem

Pasty do mycia zębów z fluorem stanowią przytłaczającą większość, jeśli chodzi o specyfiki służące zabiegom higienicznym jamy ustnej. Powszechne stosowanie past z fluorem znacząco przyczyniło się do ograniczenia, a w niektórych krajach wręcz likwidacji próchnicy. Związki fluoru wzmacniają szkliwo, mają działanie bakteriobójcze, neutralizują działanie kwasów, ułatwiają mineralizację niewielkich ubytków w szkliwie. Skuteczność i zasadność czyszczenia zębów przy pomocy past zawierających fluor nie podlega zatem dyskusji, jednak podobnie jak w przypadku każdej innej substancji, jej nadmiar może w pewnych sytuacjach okazać się szkodliwy.  Z tego powodu coraz częściej odchodzi się od stosowania fluoru w pastach na rzecz równie skutecznych zamienników jak np. hydroksyapatyt.

Szczególną ostrożność powinni zachować rodzice wybierający pastę do zębów dla swoich pociech. Chodzi o to, że małe dzieci zazwyczaj nie potrafią wypluwać nadmiaru pasty, w związku z czym jej część połykają. Długotrwałe połykanie fluoru może zaś doprowadzić do powstania groźnej choroby – fluorozy, objawiającej się niekorzystnymi zmianami w zakresie uzębienia, a niekiedy nawet zaburzeniami układu kostnego i nerwowego. Dlatego lekarze uznają, że w przypadku mniejszych dzieci nie powinno się używać preparatów o stężeniu tego pierwiastka wyższym niż 500 ppm, a dyrektywy unijne określają zawartość fluoru w produktach kosmetycznych nawet dla osób dorosłych na maksimum 1500 ppm.

Z jednej strony wiadomo, że pasty z dodatkiem fluoru skutecznie zapobiegają próchnicy, z drugiej, ze względu na potencjalne zagrożenia, mogą być niebezpieczne dla dzieci, zwłaszcza maluchów, które część pasty połykają. Dbać o higienę jamy ustnej powinno się od początku, jeszcze przed pojawieniem się ząbków mlecznych. Rodzice muszą zatem zachować szczególną ostrożność zarówno w kwestii doboru samego specyfiku, jak i czynności czyszczenia zębów. Dorośli powinni kontrolować proces mycia zębów własnych pociech i cierpliwie uczyć właściwej techniki szczotkowania.

Tradycyjne i naturalne pasty do zębów

Ze względu na zadania, jakie ma do spełnienia ten środek pielęgnacyjny, w jego skład wchodzą substancje o charakterze abrazyjnym, to jest ścierne, substancje przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i zapobiegające próchnicy oraz środki spieniające, żelujące, smakowe i zapachowe. W większości past tradycyjnych są to syntetyczne związki chemiczne wyprodukowane w laboratoriach.

W przeciwieństwie do nich pasty naturalne nie zawierają składników chemicznych, ich receptura oparta jest bowiem na naturalnych surowcach ziołowych i mineralnych. Nie ulega wątpliwości, że wymaga to największej staranności i skomplikowanego procesu technologicznego, w zamian za to uzyskujemy produkt ekologiczny i w pełni bezpieczny, co ma ogromne znaczenie przede wszystkim jeśli chodzi o zdrowie dzieci. W przypadku najmłodszych maluchów powinno się nie tylko unikać tradycyjnych past z dodatkiem fluoru, ale także zawierających syntetyczne substancje konserwujące, barwiące, zapachowe, smakowe.

Bezpieczne pasty dla dzieci 

Zgodnie z zaleceniami lekarzy pasty dla najmłodszych, w wieku 0 – 3 lata, nie powinny w ogóle zawierać fluoru. Dla dzieci od 4 do 7 lat dopuszczalna dawka wynosi maksymalnie 500 ppm, dla wieku 8 – 18 lat 900 ppm fluoru. Jak już wspomniano, istotnym czynnikiem jest receptura oparta wyłącznie na składnikach naturalnego pochodzenia i zarazem technologia umożliwiająca zachowanie aktywności bioskładników. Pasta naturalna musi być jednocześnie skuteczna i efektywnie czyścić zęby, zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł, odświeżać oddech i usuwać przebarwienia. W przypadku dzieci i młodzieży ważna jest też obecność umiarkowanie działających substancji ściernych, chodzi o to, aby nie niszczyć ich delikatnego szkliwa.

W kontekście powyższych wymogów warto zwrócić uwagę na bardzo dobrej jakości pasty marki R.O.C.S. Oparte na naturalnych składnikach tworzących unikalną, dobrze skomponowaną recepturę, okazały się bardzo skuteczne w profilaktyce i higienie jamy ustnej dzieci i młodzieży. Uwzględniając przy tym oczekiwania młodej klienteli, charakteryzują się bogactwem smaków i  zapachów.   

Wybierając optymalną pastę do zębów dla naszej pociechy, nie możemy jednak zapominać o innych ważnych elementach profilaktyki. Szczoteczka do zębów powinna być wymieniana co 2-3 miesiące, a co najmniej dwa razy w roku należy odbyć z dzieckiem kontrolną wizytę u stomatologa. Tylko kompleksowe działania zapewnią naszej latorośli zdrowe zęby i piękny uśmiech.

 Więcej informacji o profilaktyce higieny jamy ustnej uzyskasz na stronie http://szczoteczka-elektryczna.pl/

[Głosów:2    Średnia:5/5]