Jak samodzielnie obliczyć termin porodu?

To naturalne, że każda kobieta, w momencie gdy dowiaduje się, że zostanie mamą, chce natychmiast poznać dokładną datę przyjścia na świat swojego dziecka. Oczywiście, najbardziej wiarygodną metodą jest wykonanie USG. Jeśli jednak jeszcze przed badaniem jesteś ciekawa, kiedy będziesz mogła po raz pierwszy zobaczyć swoje maleństwo.

 Wykorzystaj jeden z poniższych sposobów:

  1. Jeżeli przed zajściem w ciążę bardzo uważnie obserwowałaś swój cykl, wykorzystując naturalne metody planowania rodziny i wiesz, kiedy doszło do zapłodnienia, dodaj do tej daty 267 dni (38 tygodni).
  2. Jeżeli jednak, ze względu na regularne współżycie, nie jesteś w stanie określić, kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia, sięgnij pamięcią do pierwszego dnia ostatniej miesiączki i do tej daty dodaj 7 dni i 9 miesięcy. Jest to jedna z najprostszych i najbardziej popularnych metod, ponieważ zdecydowana większość kobiet starających się o dziecko skrupulatnie zapisuje daty wszystkich miesiączek. W Internecie bez problemu znajdziesz także tabelki i kalendarze, które pomogą Ci ustalić przybliżony moment rozwiązania.

Pamiętaj!

Powyższa metoda jest najbardziej skuteczna, jeśli Twoje cykle są regularne i trwają 28 dni. Jeżeli Twoje cykle są dłuższe niż 28 dni, to do daty, którą uzyskasz, posługując się metodą opisaną w punkcie drugim dodaj tyle dni, ile wynosi różnica między Twoim cyklem a cyklem regularnym, a jeżeli są krótsze – tyle samo odejmij.

3. Przybliżoną datę porodu możesz obliczyć także wtedy, gdy zaobserwujesz pierwsze ruchy płodu. Zazwyczaj kobiety, które są w pierwszej ciąży zaczynają wyczuwać ruchy dziecka pod koniec 20. tygodnia. U pań, które oczekują drugiego lub kolejnego potomstwa zwykle następuje to odrobinę szybciej – w okolicach 18. tygodnia. Jeżeli jest to Twoja pierwsza ciąża, dodaj do daty, w której poczułaś pierwsze ruchy dziecka 20 tygodni, a jeżeli druga lub następna – 22 tygodnie.

Najdokładniejszą metodą poznania daty przyjścia na świat dziecka jest badanie USG. Na ostateczny termin porodu wpływa jednak tak wiele czynników, że ani lekarz, ani najdokładniejszy komputer nie jest w stanie określić precyzyjnej daty rozwiązania. Wykonanie USG w pierwszym trymestrze oznacza, że wyznaczona data może różnić się o 7 dni (na plus lub na minus). Między 14 a 20 tygodniem data ta może wahać się o 10 dni, między 21 a 30 tygodniem już o 14, a między 31 a 42 aż o 21 dni.

Tylko około 4-5% kobiet rodzi w wyznaczonym terminie. To pokazuje, że termin porodu to kwestia tak indywidualna, że nie sposób wyznaczyć go z precyzją szwajcarskiego zegarka. Najważniejsze jest, aby w tym szczególnym okresie być pod stałą opieką zaufanego lekarza i konsultować z nim wszystkie niepojące objawy. Wówczas pozostaje spokojnie czekać aż maluszek pojawi się na świecie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://canpolbabies.com/pl/porady/porada/mothers/15/1661-kalendarz-porodu–jak-obliczyc-termin-porodu

[Głosów:1    Średnia:5/5]