Jak pobudzić laktację - 5 sprawdzonych sposobów

Karmisz piersią i zastanawiasz się, jak pobudzić laktację? Czy istnieją skutecznej metody, które będą stymulowały produkcję pokarmu? Poznaj sprawdzone sposoby, które pozwolą ci jeszcze skuteczniej i efektywniej karmić maluszka piersią.

Laktacja – skąd się bierze?

Produkcja pokarmu w twoich piersiach to efekt działania wielu czynników. Jednym z nich jest działanie hormonów – prolaktyny i oksytocyny. Bodźcem, który stymuluje wytwarzanie tych substancji jest ssanie piersi przez twojego maluszka. Zatem, aby pokarm był produkowany, niezbędne jest… karmienie piersią.

Jak pobudzić laktację w 5 krokach

  1. Pierwszym krokiem przy pobudzaniu laktacji jest zdiagnozowanie problemu. Czy faktycznie twój maluszek za mało je? Pamiętaj, że przez pierwsze 1000 dni życia dziecka układ pokarmowy dalej dojrzewa. Żołądek noworodka ma bardzo małą pojemność. Dlatego dziecko należy regularnie przystawiać do piersi, aby mogło jeść często, ale w odpowiednich do swoich możliwości ilościach.
  2. Regularne karmienie piersią – dzięki temu dasz sygnał do produkcji pokarmu. Dla twoich piersi nie ma nic bardziej stymulującego niż przystawianie dziecka do piersi „na żądanie” – zwłaszcza zaraz po porodzie, kiedy laktacja nie jest jeszcze ustabilizowania. Karm maluszka co 2-3 godziny, również w nocy.
  3. Jeśli masz problemy z laktacją mimo regularnego karmienia lub gdy maluszek niechętnie ssie pierś, możesz pomóc sobie laktatorem. Pamiętaj, aby pobudzanie laktacji przy użyciu laktatora nie trwało dłużej niż 15 minut.
  4. Karmiąc piersią zadbaj o właściwą technikę karmienia i kontroluj, czy maluszek prawidłowo ssie pierś. Jeśli dziecko ssie płytko i nieefektywnie, produkcja pokarmu się zmniejsza. Miarowe ssanie i wyraźne sygnały połykania pokarmu świadczą o efektywnym i prawidłowym przystawianiu dziecka do piersi.
  5. Pamiętaj, że stres i zdenerwowanie zmniejszają laktację. Karmiąc piersią zadbaj o właściwą atmosferę. Zapewnij sobie i dziecku komfort. Jeśli będziesz się stresować i niepokoić, pogorszysz sytuację. Nie wpadaj również w panikę pomiędzy karmieniami. W razie poważniejszych problemów z laktacją czy z dolegliwościami piersi poproś o poradę położną lub doradcę laktacyjnego.

Przy karmieniu piersią niebagatelne znaczenie ma także twoja dieta. Istnieje wiele mitów na temat produktów spożywczych, które pobudzają laktację. Badania naukowe nie udowodniły skuteczności piwa czy herbatek ziołowych w stymulowaniu produkcji pokarmu. To, co jest ważne to odpowiednio zbilansowania diety, gdy karmisz piersią. Pamiętaj, że laktacja to spory wydatek energetyczny dla twojego organizmu – musisz dostarczyć niezbędne składniki odżywcze. Zadbaj także o to, aby dieta miała odpowiednią wartość energetyczną – kaloryczność.

Jak pobudzić laktację? Dowiedz się więcej w serwisie bebiklub.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]