Higiena jamy ustnej to podstawa codziennej pielęgnacji. O zęby naszego niemowlaka musimy dbać już od najmłodszych lat, ponieważ tak zwane „mleczne zęby” stanowią fundament późniejszego, zdrowego uśmiechu.

Cykl wzrostu jest dość skomplikowany. Około szóstego miesiąca życia dziecku wyżynają się pierwsze zęby mleczne. Następnie w okolicy trzeciego roku życia dziecko posiada już wszystkie zęby, zwane „mleczakami”. Kiedy pociecha kończy szósty rok życia zaczyna wyrastać mu stałe uzębienie. Higiena jamy ustnej potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Warto pamiętać, że nieprawidłowa higiena, zły wybór szczoteczek lub pasty o zbyt intensywnym działaniu może spowodować problemy w jamie ustnej u dzieci.

Zapalenie jamy ustnej u dzieci – przyczyny

Powszechnie wiadomo, że dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami. Pomaga im w tym smak. Maluchy często biorą do ust różne przedmioty, które nie zawsze są zdezynfekowane czy odpowiednio czyste. Poza tym charakterystyczne dla wczesnego okresu ząbkowanie sprawia, że maluchy są dodatkowo podatne na zakażenia bakteriami, wirusami oraz alergenami. W takim przypadku może powstać zapalenie jamy ustnej. Ma ono różne odmiany:

  • Wysiękowe zapalenie jamy ustnej to potocznie zwana choroba brudnych rąk. Jest wywołana przez wirusy. Spowodowana jest przez niedokładnie umyte ręce.
  • Afty i pleśniawki są spowodowane obniżeniem odporności organizmu.
  • Kontaktowe zapalenie jamy ustnej wywołuje kontakt z alergenem.

Elmex w walce z próchnicą dzieci

Jednym z najczęstszych problemów związanych z mlecznymi zębami jest jednak próchnica.  Niestety coraz więcej polskich dzieci cierpi na tę przypadłość. Próchnica zębów mlecznych to choroba. Niewielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę. Obecnie, istnieje przeświadczenie, że zęby małych dzieci i tak wypadną, więc nie należy o nie dbać. Niestety prawdą jest, że od stanu zębów mlecznych zależy stan zębów stałych. W takich przypadkach dentyści polecają stosowanie past i płynów do jamy ustnej. Przykładem może być firma Elmex (https://www.apteka-melissa.pl/producent/elmex.html). Wszystkie składniki zawarte w produktach tej firmy przeznaczone są do codziennej pielęgnacji pomagają chronić delikatne szkliwo zębów przed próchnicą, nadwrażliwością i  erozją szkliwa. Można je stosować nawet od pierwszego roku życia. Wszystkie preparaty Elmex zostały opracowane przy współpracy z najlepszymi stomatologami. Co pozwala na zachowanie najwyższej jakości produkcji i zapewnienie skutecznego działania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]