Dziś większość  przyszłych mam rozumie potrzebę dbania o siebie w ciąży. Panie coraz chętniej korzystają z zabiegów kosmetycznych dla ciężarnych, czy też uczestniczą w ćwiczeniach dla kobiet w ciąży. Jedna z aktywności, która cieszy się dużą popularnością, jest joga dla ciężarnych. Jest to system ćwiczeń mających na celu stworzenie harmonii pomiędzy ciałem, umysłem i sercem. Joga w ciąży pozwala więc się zrelaksować i odprężyć napięte mieście, a także  jest doskonałym sposobem na przygotowanie się do porodu. Ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domu lub też zapisać się na jedne z wielu lekcji jogi dla ciężarnych i wykonywać je pod okiem instruktora. Zobacz czy warto uczestniczyć w takich treningach i jakie są zalety jogi w ciąży.

Od kiedy zacząć ćwiczyć jogę w ciąży?

Jogę w ciąży zaleca się uprawiać od II trymestru aż do rozwiązania. O ile ciąża przebiega prawidłowo, ćwiczenia są bezpieczne i nie nadwyrężają mamy ani dziecka. Uczestnictwo w zajęciach z jogi dla ciężarnych warto zawsze skonsultować z lekarzem. Coraz więcej z nich mówi, że kobiety, które przed zajściem w ciążę praktykowały jogę, ćwiczenia mogą kontynuować od początku trwania ciąży. W innym przypadku lepiej poczekać z rozpoczęciem ćwiczeń, ponieważ może istnieć ryzyko poronienia.

Joga w ciąży – przeciwwskazania

Lekarz może nie wyrazić zgody na uczestnictwo w zajęciach jogi dla ciężarnych, jeśli ciąża jest zagrożona lub wielopłodowa. Przeciwwskazaniem jest również przodujące łożysko, nadciśnienie tętnicze, krwawienie w 2 i 3 trymestrze, przedwczesny poród przy poprzednich ciążach, cukrzyca, wielowodzie, małowodzie, choroby krążenia, szew na szyjce macicy, odmiedniczkowe zapalenie nerek, gestora ciążowa czy niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa.

Jak ćwiczyć jogę w ciąży?

Ćwiczenia w ciąży najlepiej wykonywać 2-3 razy w tygodniu przez ok. godzinę. Na początku należy rozpocząć od prostych ćwiczeń, które nie wymaga dużej sprawności fizycznej. Powinny być one wykonywane powoli i z uwzględnieniem reakcji orgazmy. Pod koniec ciąży warto postawić na asany (pozycje) relaksujące, ponieważ wykonywanie tradycyjnych ćwiczeń może być zbyt ciężkie.

Zalety jogi w ciąży

Joga w ciąży ma bardzo wiele zalet. Jako pierwsza z nich można wymienić łagodzenie ciążowych nudności i zgagi, z którą przyszłe mamy spotkają się najczęściej między 3 a 6 miesiącem. W łagodzeniu tych objawów ciąży pomogą asany otwierające klatkę piersiową. Joga dla ciężarnych to również remedium na bóle pleców i kręgosłupa, szczelnie ataki rwy kulszowej. W niwelowaniu ich dolegliwości pomagają asany wzmacniające kręgosłup oraz mięśnie grzbietu. Kolejne właściwością  jogi to zapobieganie żylakom i skurczą. Jeżeli borykasz się ze skurczami w mięśniach nóg koniecznie postaw na asany rozciągające nogi, pozwoli to zminimalizować ryzyko ich występowania.

Warto dodać, że joga w ciąży wycisza, relaksuje i poprawia nastrój. Nastawiona na oddychania pozwala również przygotować się do porodu. Rozciągnięte ciało lepiej znosi jego trudy, a doświadczenie z oddychaniem pozwalaj na minimalizacji bólu. Należy jednak pamiętać, że joga dla ciężarnych nie zastępuje szkoły rodzenia.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]