dziecko

Pierwszy rok życia dziecka jest to wyjątkowy czas zarówno dla świeżo upieczonych rodziców, jak i samego dziecka. Rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia i został bardzo dokładnie opisany, a zatem rodzice mogą z miesiąca na miesiąc kontrolować, czy maluch nabywa niezbędnych umiejętności oraz rozwija się prawidłowo. Jak sprawdzić czy dziecko rozwija się prawidłowo? Jakie są najczęstsze problemy zdrowotne dziecka w pierwszym roku życia? 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/pierwszy-rok-zycia-dziecka/ 

Co po porodzie? 

Kilka dni przed planowanym porodem warto jest wybrać się do szpitala, w którym ma odbyć się poród. Powinniśmy wcześniej omówić też kwestie uczestnictwa przy porodzie. Dobrze jest zorientować się, jaka położna obejmie opieką kobietę po porodzie, a także gdzie znajduje się najbliższa poradnia laktacyjna – problemy z laktacją i karmieniem występują bardzo często. Nigdy nie należy odkładać pakowania do szpitala na ostatnią chwilę oraz przygotowywać wyprawki dla noworodka, tuż przed samym porodem. 

Prawidłowy rozwój dziecka 

Z upływem kolejnych miesięcy można zaobserwować Nabywanie przez dziecko kolejnych umiejętności. Najbardziej zauważalne są zmiany w umiejętnościach oraz zachowaniu, które określane są mianem skoków rozwojowych. Zazwyczaj poprzedzone są nagłą zmianą w zachowaniu dziecka – przykładowo pogodne do tej pory maluch zaczyna być płaczliwy i wrażliwy. 

Pierwszy rok życia dziecka to 7 skoków rozwojowych. Ogólny stan zdrowia oraz tempo jego rozwoju ocenia pediatra, podczas wizyt kontrolnych. W pierwszym roku życia dziecka wykonywanych jest kilka bilansów zdrowia, a także szczepień realizowanych zgodnie z kalendarzem szczepionek. 

Jakie są najczęstsze problemy zdrowotne dziecka w pierwszym roku życia? 

Niemowlę w pierwszych 12 miesiącach życia może doświadczyć wielu dolegliwości. Pierwszą z nich jest kolka, która wynika z niedojrzałości układu pokarmowego, która sprzyja powstawaniu bolesnych wyleci i uciążliwych bólów brzucha. Dziecko narażone jest wtedy na rozwój rozmaitych infekcji, zwłaszcza tych wirusowych. Rotawirusy odpowiadają te pojawienie się biegunek, które mogą prowadzić do odwodnienia malucha. 

Bardzo często u maluchów rozwijają się też infekcje górnych dróg oddechowych. Gorączka niemowlaka może towarzyszyć staną zapalnych gardła, anginie przy zapaleniu ucha środkowego. U maluchów, a zwłaszcza dziewczynek mogą pojawić się też infekcje dróg moczowych. 

Zobacz też: http://www.dlamojegodziecka.pl/porod-jak-sie-do-niego-przygotowac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]