Jak wybrać sprzęt AGD do nowego mieszkania

Zanim wprowadzimy się do nowego mieszkania, musimy dopełnić szeregu formalności oraz wykonać mnóstwo czynności. Jedną z nich jest wyposażenie każdego pomieszczenia w niezbędne meble. Należy także odpowiednio wcześnie zakupić potrzebne sprzęty AGD. Warto wybierać takie modele, które będą funkcjonalne i posłużą nam przez dłuższy czas.

  1. Wybieramy pralkę – czym się kierować
  2. Jaką lodówkę kupić?
  3. Piekarnik – gazowy czy elektryczny?

Podpowiadamy, jakich sprzętów AGD nie powinno zabraknąć w Twoim domu oraz na co zwracać uwagę podczas ich zakupu.

Wybieramy pralkę – czym się kierować?

Pralka należy do niezbędnych sprzętów, bez których funkcjonowanie byłoby utrudnione. Dzięki niej możemy mieć zawsze świeżo wyprane i pachnące ubrania. W sklepach znajdziemy różne rodzaje i modele pralek, przez co wielu z nas nie wie, jak wybrać pralkę. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Jednym z czynników, który zazwyczaj bierzemy pod uwagę podczas wyboru pralki, jest jej ładowność oraz zakres obrotów. Najczęściej spotykamy się z ładownością ok. 6 kg, która może okazać się wystarczająca dla rodziny z dwójką dzieci. Parametr ten należy dostosować do liczby domowników oraz częstotliwości robienia prania.

Na rynku znajdziemy modele ładowane od góry oraz ładowane od frontu. Te pierwsze mają zawsze taki sam wymiar, niezależnie od ich parametrów. Inaczej jest w przypadku pralek ładowanych od frontu, gdyż jej głębokość jest zależna od ładowności. Dlatego też przed zakupem dobrze jest sprawdzić wszelkie podane wymiary i upewnić się, że pralka zmieści się miejscu, które na nią przeznaczyliśmy.

Innym istotnym elementem jest klasa energetyczna danego modelu. Oznacza się ją za pomocą liter od A do D, przy czym A oznacza pralkę najbardziej energooszczędną. Obecnie najczęściej spotykamy pralki o klasie energetycznej od A+ do A+++, które zużywają od 40 do 70 litrów podczas jednego prania.

Jaką lodówkę kupić?

Kiedy nasza łazienka jest już zaopatrzona w bardzo ważny sprzęt, jakim jest pralka, możemy przystąpić do zakupu urządzeń do kuchni. Jednym z nich jest lodówka, której posiadanie jest niezbędne. Daje nam ona możliwość długiego przechowywania jedzenia, bez obaw o to, że się zepsuje. Decydując się na model z zamrażarką, zyskujemy możliwość mrożenia jedzenia, przez co o wiele dłużej będzie zdatne do spożycia.

W wielu sklepach znajdziemy szeroki wybór tego rodzaju sprzętów. Różnią się one między sobą nie tylko wielkością, pojemnością i wyglądem, lecz też dostępnymi funkcjami. Jednak ważnym czynnikiem, na który zawsze warto zwrócić uwagę, są parametry lodówki. Muszą być one dostosowane do wielkości kuchni i dostępnego w niej miejsca. Możemy wybierać spośród lodówek wolnostojących oraz tych do zabudowy, a także jedno- i dwudrzwiowych. Nie bez znaczenia jest też fakt, w którą stronę otwierają się drzwi lodówki – należy to przemyśleć już na etapie planowania aranżacji kuchni.

Obecnie większość lodówek posiada funkcję no Frost, zapobiegającej powstawaniu lodu w jej wnętrzu. W efekcie nie musimy poświęcać czasu na rozmrażanie urządzenia, które wymaga sporo pracy. Warto również zwrócić uwagę, czy dany model posiada filtr antybakteryjny, dzięki któremu możemy mieć pewność, że w lodówce nie powstanie pleśń, a produkty nie będą zbyt szybko się psuły. Ciekawym rozwiązaniem są lodówki wyposażone w komory z osobną regulacją temperatury, które przeznaczone są do przechowywania konkretnych produktów. Taki sposób chłodzenia zapewnia nam świeżość produktów, takich jak ryby, mięso lub owoce morza.

Piekarnik – gazowy czy elektryczny?

W wielu polskich kuchniach obecnie znajdziemy piekarniki elektryczne, zupełnie inaczej niż jeszcze 20 lat temu, kiedy to królowały piekarniki gazowe. Czy warto jednak podążać za trendami?

Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami piekarników, jest oczywiście sposób zasilania. Każde z tych urządzeń funkcjonuje na zupełnie innych zasadach. Zaletą modeli elektrycznych jest z pewnością komfort oraz wygoda podczas ich użytkowania. Standardem jest już termoobieg, który zapewnia równomierne pieczenie, a także inne dodatkowe opcje – grillowanie, pieczenie górne oraz dolne. Specjalne programy umożliwiają automatyczne dostosowanie parametrów do rodzaju przygotowywanej potrawy, co jest sporym ułatwieniem. Niektórzy użytkownicy twierdzą, że minusem tego rozwiązania są wyższe rachunki za prąd, który obecnie jest zdecydowanie droższy od gazu.

Główną zaletą piekarnika na gaz jest jego niższa cena – zarówno zakupu, jak i eksploatacji. Gaz może być pobierany na dwa sposoby – z sieci lub też z butli gazowej. Uważa się, że również serwisowanie tego rodzaju urządzenia jest tańsze. Jednak są też i pewne minusy, takie jak fakt, iż grzałka umieszczona w dolnej części urządzenia, może przyczynić się do nierównomiernego pieczenia. Ponadto, utrzymanie tego urządzenia w czystości jest nieco trudniejsze niż jego elektrycznej wersji, która zazwyczaj wyposażona jest w funkcję automatycznego czyszczenia. W przypadku piekarników gazowych – ze wszelkimi zanieczyszczeniami musimy radzić sobie sami, co może okazać się nieco problematyczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]