Kiedy pada deszcz, jest zimno lub maluch jest chory, na rodziców czeka prawdziwy test kreatywności. Polega on na wymyśleniu zabaw, w które można bawić się w domu. Wydawałoby się, że zadanie to nie jest wcale trudne. Jeśli jednak ma się do czynienia z maluchem, któremu wszystkie zabawki już się znudziły i najchętniej wyszedłby pobiegać na podwórko, to sprawa może nie być taka prosta. Dodatkowo fakt utrudnia to,  że każdy z rodziców ma do zrobienia w domu rzeczy, które nie mogą czekać. Pranie, sprzątanie czy prasowanie to czynności, które raczej nie kojarzą się z zabawami. Zobacz, w co bawić się z dzieckiem w domu.

Zabawy związane z pracami domowymi

Przymusowe siedzenie w domu to znakomity czas na zabawy, które związane są z pracami domowymi. Dzięki temu łączy się przyjemne z pożytecznym. Dziecko przyzwyczaja się do domowych obowiązków, a rodzic ma czas, aby chwile popracować. Tak więc razem możecie bawić się w ogrodnika, podlewając konewkami domowe rośliny. Świetną zabawą w domu może być mycie liści kwiatów poprzez zraszanie ich wodą ze spryskiwacza. Woda na podłodze nie ma się co przejmować, ponieważ kolejna idealną zabawą w domu będzie ścieranie podłogi.

Doskonałą zabawą w domu, będzie też pranie ubranek. Wystarczy, że postawisz maluchowi miskę z wodą i delikatnymi płatkami mydlanymi i włożysz kilka dziecięcych ciuszków. Ugniatanie, wyciskanie i mieszkanie to doskonała frajda, jeszcze większe będzie, jak pranie będzie w wannie i mały pomocnik będzie mógł je wygniatać nogami.

Na koniec zabaw gospodarskich jest ta w gotowanie.  Małe dziecko w kuchni ma wiele ciekawych rzeczy do zrobienia. Może nalewać, przelewać, wsypywać, mieszać, wycinać kształty ciastem, drzeć sałatę lepić kluski itd. Wspólne gotowanie z dzieckiem to wspaniała rozrywka i dla niego i dla dorosłego.  Alternatywą jest pieczenie ciastek, które potem można zjeść, wspólnie oglądając bajkę.

Wielkie sprzątanie

Czas spędzony w domu można także wykorzystać na zabawy związane ze sprzątaniem dziecięcego pokoju. Jedną z tych najbardziej lubianych przez dzieci jest kąpanie zabawek. Zabawki myje się w misce postawionej na podłodze w łazience z dodatkiem delikatnego mydła. Dziecko szoruje i pucuje zabawki, potem suszy je ręcznikiem i ustawia na półce w pokoju. Kolejną zabawą w domu jest rzucanie klockami do pudełka. Zawody, kto wrzuci więcej to wspaniała rozrywka i idealne pomysł na szybkie posprzątanie pokoju.

Kreatywne zabawy w domu

Nie samym sprzątaniem człowiek żyje, dlatego zabawy w domu mogą opierać się również na kreatywności. Taka jest zabawa w miasto. Polega ona na narysowaniu na szarym papierze ulic  i budynków, które imitują miasto. Dodatkowo można pokusić się o wydzielenie miejsca na ZOO lub plac zabawa. Dziecko może w tym miejscach ustawiać figurki lub domalowywać elementy. Jeśli jest małe, można kupić naklejki ze zwierzątkami, które będzie przyklejał do papieru.

Kreatywna zabawa w domu to także ta obejmująca teatrzyk. Samo przedstawienie może być ukoronowaniem całej zabawy. Rozrywkę można zacząć od stworzenia własnoręcznie kukiełek ze skarpet. Kukiełką można przyklejać oczy z papieru lub włosy z włóczki. Malucha można też włączyć w przygrywanie sceny z kartonu z prawdziwą kurtyną, a następnie poprosić o wykonanie zaproszeń na przedstawienie dla domowych misiów i lalek.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]