Niepłodność stanowi chorobę społeczną, z którą mierzy się nawet 1,5 miliona Polaków. Na niepowodzenia par pragnących mieć dziecko składają się czynniki związane z trybem życia, wady budowy anatomicznej, choroby nabyte lub uwarunkowania genetyczne. Choć zdarzyć się może, że odnalezienie przyczyny niepłodności oraz proces leczenia wymagają cierpliwości, starania par w większości przypadków kończą się sukcesem. Wyczekiwana ciąża poza ogromem radości dostarcza jednak przyszłym rodzicom troski o jej utrzymanie, prawidłowy przebieg i poprawny rozwój dziecka. Wszelkie niepokoje rozwieją z pewnością pozytywne wyniki badań prenatalnych.
Czym są testy prenatalne i w jakim celu się je wykonuje?
Badania prenatalne to testy diagnostyczne wykonywane przed urodzeniem dziecka, w trakcie rozwoju płodu. Wykonuje się je w każdym trymestrze ciąży, przy czym pierwsze testy są realizowane już w 7-8. tygodniu. Największa ilość badań przypada na tydzień 12 i 20.. Każdy z testów dostarcza informacji, pozwalających lekarzom na stwierdzenie, czy płód rozwija się prawidłowo. Możliwe jest przy tym wczesne rozpoznanie chorób. Wiedza o ewentualnych nieprawidłowościach pozwala na rozpoczęcie leczenia jeszcze podczas trwania ciąży oraz zaplanowanie terapii po przyjściu dziecka na świat.
Jakie choroby można wykryć dzięki testom?
Prenatalne badanie ciązowe pozwalają na zidentyfikowanie kilkudziesięciu chorób lub ciężkich wad, z którymi dziecko przyjdzie na świat lub rozwiną się później. Wśród nich znajdują się zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Pataua, mukowiscydoza, hemofilia, fenyloketonuria, wady serca. Chociaż lista jest długa, nie powinna przerażać – zdobycie wiedzy o potencjalnie występujących komplikacjach pozwala na szybką reakcję i otoczenie dziecka odpowiednią opieka.
Do kogo skierowane są badania prenatalne?
Badanie ciążowe pierwszej kategorii, czyli badania przesiewowe dostarczają informacji o potencjalnym występowaniu chorób lub wad rozwojowych. Ta grupa testów jest całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna, dlatego takie monitorowanie przebiegu ciąży zaleca się każdej mamie. Szczególnie zwraca się jednak uwagę na panie powyżej 35. roku życia oraz kobiet korzystających z procedur wspomagania rozrodu. Nieprawidłowe wyniki testów przesiewowych stanowią przesłankę do wykonania diagnostyki poprzez precyzyjne badania inwazyjne. Realizowanie badań z tej grupy budzi kontrowersje, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia powikłań związanych z ich wykonaniem. Warto jednak wiedzieć, że zagrożenie jest niewielkie i wynosi ono zaledwie 1 do 2%.
Refundacja specjalistycznych badań prenatalnych – dla kogo?
Badanie ciązowe w zakresie ogólnym, obejmujące USG, ocenę aktywności oraz ruchów płodu, badanie stanu serca dziecka oraz dna miednicy matki są w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Bezpłatna diagnostyka specjalistyczna skierowana jest natomiast do kobiet będących w grupie ryzyka. Na takie badania mogą liczyć między innymi panie powyżej 35 roku życia oraz mamy, u których pojawiły się problemy genetyczne podczas poprzedniej ciąży,
Testy prenatalne to otoczenie opieką dziecka, będącego jeszcze w łonie matki. Pozytywne wyniki badań z pewnością uspokoją przyszłych rodziców. Wykrycie ewentualnych nieprawidłowości pozwoli natomiast na szybkie podjęcie leczenia.