Wychowanie dziecka to prawdziwe wyzwanie na całe lata. Metody wychowawcze, jakie zastosujemy na początku, mogą zadecydować o tym, na jakiego człowieka wyrośnie synek lub córeczka. Dlatego też wybór takiej metody ma ogromne znaczenie – poznaj najciekawsze i najbardziej skuteczne porady.
1. System kary i nagrody – nowe spojrzenie
Najpopularniejszą i praktykowaną od dawna metodą jest system kary i nagrody, który odwołuje się do mechanizmów myślowych naszego mózgu. Psychologia behawioralna wielokrotnie dowiodła jej skuteczności, ale trzeba pamiętać, że nieodpowiednio stosowana może przynieść odwrotne efekty. Dziecko należy nagradzać jak najczęściej i w różnorodny sposób, ale nie bez przerwy. Kary natomiast powinny być uzasadnione i niezbyt dotkliwe – jakakolwiek forma przemocy jest niedopuszczalna. Warto pomyśleć o jakimś urozmaiceniu, na przykład zabawie. Można wciągnąć malucha w grę polegającą na zbieraniu punktów za dobre uczynki, a dziecko na pewno chętnie się zaangażuje.
2. Sztuka obojętności
To może być pewnym zaskoczeniem dla troskliwych rodziców, ale czasem obojętność jest najlepszą metodą wychowania. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, żeby z premedytacją ignorować dziecko, ale by nauczyć je samodzielności, dając możliwość wyboru i pozwalając mu uczyć się na błędach. Maluch powinien na własnej skórze doświadczyć, że każda decyzja pociąga za sobą konsekwencje, także te nieprzyjemne. Interweniujmy więc tylko wtedy, kiedy to potrzebne – w pozostałych przypadkach możemy co najwyżej służyć radą. W domu, w którym jest więcej dzieci, rodzice pełnią funkcję wyższej instancji, ale większość swoich spraw dzieciaki mogą załatwiać między sobą. Dzięki temu zdobędą też niezbędne umiejętności życia w społeczeństwie.
3. Wychowanie poprzez kulturę
Kultura odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu każdego człowieka i powinna towarzyszyć mu od najmłodszych lat – uczy go fundamentalnych wartości, rozumienia siebie i innych ludzi, wrażliwości i ogólnych prawd. To od rodzica zależy, gdzie, kiedy i jak dziecko po raz pierwszy zetknie się ze środowiskiem kulturalnym. Można zapoznawać malucha z literaturą, czytając mu stosowne dla jego wieku bajki, pokazywać mu różnorodność otaczającego nas świata, zabierając na wycieczki. Im wcześniej dziecko zacznie oswajać się z wielością kultury, tym lepiej będzie później odnajdywać się w każdej sferze życia. Małe dzieci są bardzo ciekawskie i aktywne – postarajmy się wykorzystać to jak najlepiej.
4. Zostań bohaterem
Pierwszymi osobami, z jakimi ma do czynienia dziecko, są oczywiście jego rodzice. Nic dziwnego, że to po nich przejmuje różne nawyki i zachowania – zarówno pozytywne, jak i te negatywne. Świeżo upieczony rodzic powinien zdać sobie sprawę, że od tej ponosi podwójną odpowiedzialność za swoje postępowanie, jest bowiem wzorcem dla młodego człowieka. Żadna metoda wychowawcza nie jest tak skuteczna jak świecenie przykładem. Najważniejsza jest spójność. Jeśli chcemy nauczyć malucha mówienia prawdy, sami musimy zobowiązać się do szczerości. Jeśli wymagamy dobrych manier, sami bądźmy życzliwi i kulturalni. Kiedy brakuje konsekwencji w działaniu, bardzo łatwo jest utracić autorytet w oczach dziecka, dlatego pamiętajmy o tym.
Ciekawią cię inne metody wychowawcze? Zajrzyj na blog parentingowy rodzicem.pl. Wychowanie dziecka to trudna sztuka, sięgaj więc po porady ekspertów. Twoje zaangażowanie na pewno zaowocuje w przyszłości dziecka.