Zimowe wyjazdy z dziećmi

Zaplanowanie ferii zimowych dla całej rodziny, zwłaszcza gdy jej członkowie są w różnym wieku, może być prawdziwym wyzwaniem. Starszego syna może interesować tylko snowboard, młodszą córkę łyżwy, a najmniejsze dziecko sanki lub lepienie bałwana. Co zatem zrobić, by pogodzić wszystkie marzenia i spędzić udany, zimowy urlop?

Dokąd wybrać się na ferie zimowe?

To podstawowe pytanie, na które odpowiedź gwarantuje udany wyjazd. Będąc rodzicem, musisz uwzględnić preferencje każdej swojej pociechy, aby żadna nie czuła się pokrzywdzona, a jednocześnie zadbać o to, by samemu wypocząć i dobrze się bawić. Dlatego warto zdecydować się na miejsce, które oferuje atrakcje dla całej rodziny.

Jeśli potrafisz jeździć na nartach, a Twoje dzieci jeszcze tego nie robiły, możesz zdecydować się na wyjazd w miejsce, które zapewnia podstawowe szkolenie dla maluchów. Nawet kilkuletnie dzieci mogą rozpocząć swoją przygodę z nartami, by móc wraz z rodzicami pokonywać małe i nieco łatwiejsze stoki. A jeśli już posiadają taką umiejętność, wystarczy dobrać miejsce noclegowe tak, aby zapewniało dużą ilość tras na odpowiednim poziomie trudności. Dzięki temu będziesz mógł zjeżdżać wraz ze swoimi pociechami, co zapewni im większe bezpieczeństwo, a jednocześnie pozwoli na zacieśnienie więzi. Wieczory z kolei można spędzić na lodowisku, nabierając nowych umiejętności.

Decydując się na wyjazd z bardzo małymi dziećmi, warto znaleźć hotel, który proponuje atrakcje również dla nich. Tory saneczkowe pozwolą im się wyszaleć, a w przerwach możecie wspólnie lepić bałwana, budować śnieżne pałace lub korzystać z innych atrakcji, takich jak aquaparki.

Planując ferie zimowe z dziećmi, warto również rozważyć oferty gospodarstw agroturystycznych. Kontakt ze zwierzętami, bliskość natury i śnieżne zaspy wokół gospodarstwa mogą okazać się dla najmłodszych bardziej atrakcyjne niż miejskie widoki, znane im na co dzień. W tym przypadku można też rozważyć zamianę nart zjazdowych na biegowe, które pozwolą na wycieczki po okolicznych trasach.

O czym warto pamiętać?

Jadąc na narty z dziećmi, przede wszystkim należy zadbać o ich bezpieczeństwo. Odpowiedni strój, łagodny stok i zasady zachowania bezpieczeństwa, ustalone jeszcze przed wyjazdem, to podstawa, by wszyscy wrócili cali, zdrowi i zadowoleni.

Od najmłodszych nie można też oczekiwać zbyt wiele. Maluchy, które dopiero pierwszy raz zakładają zimowy sprzęt, będą czuły się niepewnie, dlatego warto zachęcać je do próbowania, a nie naciskać, by jak najszybciej opanowały sztukę jazdy na nartach. W tym drugim przypadku efekt może być odwrotny do zamierzonego: zamiast nauki pojawi się opór, a w konsekwencji zniechęcenie. Chyba żaden rodzic nie chciałby, aby jego pierwszy wyjazd na narty z dzieckiem był jednocześnie ostatnim? Dlatego warto dać maluchowi odpowiedni czas na oswojenie się  i pokazać mu, że zimowy sport to świetna zabawa!

[Głosów:0    Średnia:0/5]