Dlaczego warto kupić krzesełko do karmienia malucha i jak je wybrać?

0
1111

Wspólne jedzenie przy stole to dla dziecka nie tylko możliwość obserwowania, jak jedzą rodzice, ale również szansa na wypracowanie pewnych przyzwyczajeń. Dzięki temu spotkanie z rodziną przy stole od pierwszych samodzielnie spożywanych posiłków stanie się normą.

Niezależnie od tego, czy dziecko je kaszki i przecierane zupki, czy w ramach BLW (Baby Led Weaning) talarki z marchewki i brokułowe różyczki, będzie potrzebować wygodnego i stabilnego krzesełka. Takie krzesełko na początku będzie pomagać w nauce siedzenia, stąd niezwykle istotne jest to, by pozwalało na wypracowanie właściwej pozycji dla kręgosłupa. By to uzyskać, konieczne jest nie tylko właściwe wyprofilowanie, ale również podparcie dla stóp i łokci.

Cechy idealnego krzesełka do karmienia

Dobre dla kręgosłupa krzesełka do karmienia to takie, które przede wszystkim zapewniają swobodne ruchy górnej części ciała oraz oparcie na wysokości łopatek. Dziecko musi bez skrępowania sięgać po wszystko, co będzie położone na stoliku. Maluch musi też swobodnie móc podeprzeć łokcie na blacie krzesełka, bez nienaturalnego naprężania mięśni barków. Dla kształtowania odpowiedniej postawy niezbędny jest też podnóżek, najlepiej, jeśli będzie regulowany – wówczas bez problemu przystosujemy go do wzrostu dziecka. 

Do tego idealne krzesełko do karmienia musi być stabilne i to nie tylko wtedy, kiedy maluch w nim siedzi. Dobrze, jeśli jest tak skonstruowane, by kiedy maluszek już trochę podrośnie i przyjdzie mu do głowy przesunąć krzesełko, ono dało wystarczający opór. Dodatkowo przy wyborze krzesełka warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonane. Im mniej elastycznych wkładek i zakamarków, do których łatwo dostaje się jedzenie, tym lepiej. Najlepsze są krzesełka drewniane lub plastikowe, w których wkładki są łatwe do czyszczenia. Szelki w krzesełku muszą być regulowane i dobrze, by łatwo się je zdejmowało do prania, bo na pewno będzie to konieczne. 

Krzesełko wielofunkcyjne i tradycyjne

Rodzajów dostępnych na rynku krzesełek jest mnóstwo, można wybierać między krzesełkami dedykowanymi dzieciom w konkretnym wieku oraz tymi rosnącymi z dzieckiem. Ta druga opcja jest popularniejsza i nieco lepsza, bo po pierwsze maluch przyzwyczaja się do swojego miejsca przy stole, a po drugie kupujemy dziecięcy mebel na kilka lat. Tak więc mamy krzesełka do karmienia, przy których można demontować elementy, zmieniać wysokość i zwiększać długość pasków do zapinania, aż do momentu ich usunięcia, kiedy maluch będzie już na tyle duży, by siedzieć przy stole bez zapięcia i bez tacki. W krzesełkach wielofunkcyjnych często są opcje bujaka, które najbardziej przydają się, kiedy jeszcze maluch nie siedzi stabilnie. 

Dziś tzw. autorytetów w tematyce rozwoju dzieci jest mnóstwo. Każda celebrytka, która niedawno stała się matką, może polecać swoim fankom diety, przybory do pielęgnacji niemowląt, foteliki, ubranka i żywność. Z pewnością, jeśli dobrze poszukać, można znaleźć i porady na temat krzesełek do karmienia. Warto jednak pamiętać, że jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące postawy naszego dziecka czy polecanych dla niego produktów – zawsze pierwszym źródłem informacji powinien być pediatra. On właściwie wskaże specjalistę, któremu także w wyborze odpowiedniego krzesełka do karmienia można zaufać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]