Nadmierne wypadanie włosów po porodzie to sprawa, o której krąży wiele legend i mitów. Niektóre z nich mówią o tym, że można kompletnie wyłysieć inne przekonują do stosowania podejrzanych diet. Jedno jest pewne, z problemem wypadania włosów po ciąży spotyka się wiele kobiet. Nie ma jednak co wpadać w panikę. Warto poznać przyczyny takiego stanu rzeczy i zrobić wszystko, aby jak najbardziej zniwelować skutki takiego zdarzenia. Należy również pamiętać, że jest to jedynie etap przejściowy.
Dlaczego po urodzeniu dziecka włosy wypadają?
Przede wszystkim na początku zacznijmy od tego, że włosy wypadają nam nie tylko po ciąży, Dzieje się to również podczas szczotkowania, mycia czy przy zakładaniu czapki. Jest to normalna sprawa, gdyż cykl życia włosa trwa od 2 do 7 lat.
Zdrowy człowiek posiada ok. 90 % włosów w fazie wzrostu i ok. 10 % włosów, które są w fazie odpoczynku lub wypadania. Jest to więc naturalny proces, który nie jest zjawiskiem wyjątkowym.
Wpływ na wypadanie włosów po ciąży mogą mieć różne zmiany w naszym organizmie, szczególnie te hormonalne. Dzieje się tak na przykład u kobiet po urodzeniu dziecka. Przeważnie około drugiego miesiąca po porodzie obserwuje się nadmierne wypadanie włosów.
Niegdyś gęste i lśniące włosy tracą swój blask i zaczynają opuszczać głowę garściami. Takie zjawisko obserwuje się u 40-50 % wszystkich świeżo upieczonych mam, jednak u każdej wygląda to trochę inaczej. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?
Przyczyny wypadania włosów po ciąży
Winowajcą całego zamieszania jest poziom estrogenów, który podczas ciąży był na wysokim pułapie i odpowiadał za kondycje włosów. Po porodzie jego ilość drastycznie maleje, co ma wpływ na wygląd i zdrowie włosów. Stają się one cieńsze, słabsze i matowe.
Na szczęście naturalny cykl życia włosów dalej trwa, także po upływie 3-4 miesięcy zazwyczaj wszystko wraca do normy, a na głowie obserwujemy nowe, zdrowe i lśniące włosy.
Czy da się zapobiec wypadaniu włosów po ciąży?
Każda mama powinna mieć z tyłu głowy fakt, że hormony po urodzeniu dziecka stabilizują się dopiero, gdy przestajemy karmić dziecko piersią. Przez ten okres nie należy wspomagać się żadnymi ziołami, lekami itp. Gdyż mogłoby to zaszkodzić bezpośrednio dziecku.
Zjawisko to, jak już wcześniej wspomnieliśmy dotyczy ok. połowy kobiet. Zwykle problem znika sam w miarę upływu czasu.
Należy również pamiętać, że dopóki występuje konieczność karmienia dziecka piersią, jedyne co może stosować mama to witaminy dla kobiet karmiących piersią oraz odżywki do spłukiwania i szampony przeciw wypadaniu włosów po porodzie.
Po zakończeniu karmienia, zaleca się zastosowanie kuracji wspomagającej. W tym celu używa się wcierek, które mają przyspieszyć wzrost włosów i zahamować wypadanie. Jeżeli sytuacja się nie unormuje, a nawet pogłębi to zalecane jest wykonanie badań hormonalnych po okresie ok. 3 miesięcy od odstawienia dziecka od piersi.
Łysienie po ciąży może spowodować również samo karmienie piersią. Laktacja jest związana ze zwiększonym poziomem prolaktyny w organizmie, co może zwiększyć tą przypadłość.
Jak wzmocnić włosy po ciąży?
Aby zminimalizować skutki wypadania włosów po ciąży, należy przede wszystkim zadbać o to, co ląduje na talerzu. Posiłki powinny być bogate w mikro i makroelementy. Powinnyśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na witaminy z grupy B.
Dieta świeżo upieczonej mamy powinna być bogata w jaja oraz ryby. Należy uważać w przypadku stosowania witamin doustnych podczas karmienia piersią. Na włosy można stosować maski i odżywki, jednak ważna jest tutaj systematyczność stosowania.
Do momentu stabilizacji hormonalnej, zaleca się nie stosowanie zabiegów stylizacyjnych na włosy, takie jak lakierowanie, żelowanie, używanie innych specyfików oraz farbowanie czy trwała.