mama i dziecko
fot. pexels.com

Wychowanie – główna rola życiowa każdego rodzica. Tym samym jest ona najbardziej wymagająca, angażująca i często niełatwa. Każdy rodzic ma swoje przekonania na temat wychowania i według własnych zasad wypełnia tę rolę. Czy są zatem jakieś uniwersalne prawdy, które każdy rodzic powinien przekazać swojemu dziecku?

Zobacz też: http://jegoego.pl/wychowanie-na-co-dzien/

Wychowanie z książek i poradników

W książkach jest mnóstwo wiedzy dotyczącej wychowania, ale nie każdy poradnik przekazuje wartościową wiedzę. Są również takie książki, które należy omijać szerokim łukiem, ponieważ nie przekazują dobrych informacji, a wręcz szkodliwe. Niestety na rynku polskim czy zagranicznym można nadal znaleźć takie książki, które większość rodziców uzna za zakazane i konieczne do wycofania, a mimo to są nadal obecne do kupienia. Warto świadomie i z ogromną selekcją wybierać książki, z których jako rodzic będziesz czerpał mądrość niezbędną do wychowania dziecka. 

Co warto przekazać dziecku?

Lista, która zawierałaby kwestie jakie dziecku trzeba pokazać, przekazać i je nauczyć ciągnęłaby się pewnie w nieskończoność. Nie sposób w jednym miejscu zgromadzić takich aspektów związanych z wychowaniem. Jest natomiast kilka punktów, o których warto wspomnieć, a o których zbyt często się nie mówi.

  • Jednym z ważniejszych aspektów, który niesamowicie wpływa na kształtowanie się dziecka jest czas. Rodzice powinni unikać sformułowania ,,nie mam dla ciebie czasu’’, ponieważ w głowie dziecka zwrot ten może zakodować się jako ,,nie jestem warty, aby poświęcić mi czas’’. Wraz z wiekiem, dziecko z powodu częstego słyszenia, że rodzic nie ma dla niego czasu, gdy już będzie starsze może zrezygnować z ,,przychodzenia’’ do rodziców np. ze swoimi problemami, ponieważ zakoduje w swojej głowie, że ci nie mają dla niego czasu.
  • Oceniaj zachowanie dziecka, a nie dziecko. Wielu rodziców popełnia jeden znaczący błąd – mówi np. ,,Jesteś niegrzeczny’’, podczas gdy dziecko robi bałagan w pokoju. Tymczasem należy powiedzieć, ,,Twoje zachowanie jest niedobre’’. Nie należy oceniać dziecka poprzez pryzmat tego, co zrobił, a oceniać jego zachowanie. W przeciwnym razie dziecko bycie dobrym lub złym utożsami ze swoim zachowaniem. Później w przyszłości, gdy np. coś mu się nie powiedzie i popełni błąd (co w społeczeństwie jest traktowane, jako coś złego) uzna siebie za złego, czyli pomiędzy swoją wartością, a zachowaniem postawi znak równości. Tymczasem każdy z nas powinien wierzyć w swoją wartość bez względu na popełniane błędy.
  • Edukacja finansowa to kolejny temat, jaki należy wypracować z dziećmi. Warto zacząć od najmłodszych lat uczyć dziecko zarządzania finansami. Najlepszy moment, aby poprzez zabawę uczyć dziecko takich kwestii jest moment, gdy zaczyna od odróżniać monetę 1 zł od monety 5 zł.

Przeczytaj też: http://www.dlamojegodziecka.pl/zdrowe-zeby-ciaza-i-karmienie-piersia/

[Głosów:0    Średnia:0/5]