Prędzej czy później każdy rodzic staje przed wyborem przedszkola dla dziecka. Dziś wybór ten nie jest podyktowany tylko miejscem zamieszkania, ale i tym, co placówka może zaoferować maluchowi. Przedszkola dawno już przestały być przechowalnia dla dzieci, a stały się instytucjami, które mają zapewnić im dobry start w edukacji. Rodzice szukają wiec takich, które mają rozbudowane plany zajęć i aktywności. Jednak to tylko jeden z elementów, który jest ważny przy wyborze przedszkola. Zobacz, na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając przedszkole dla dziecka.

Przedszkoli idealnych nie ma. Jeśli się go szuka, może się okazać, że nigdy go się nie znajdzie. Warto więc skupić się na znalezieniu takiego, które będzie spełniać jak najwięcej kryteriów ważnych dla rodziców. Jakie to są kryteria? To zależy od rodziców. Dla jednych ważne będzie, aby przedszkole znajdowało się jak najbliżej domu lub miejsca pracy, inni postawią na placówki oferującą naukę chińskiego, a jeszcze inni na przedszkola Montessori. W czasie poszukiwania przedszkola warto jednak zwrócić uwagę na kilka uniwersalnych kryteriów.

Przedszkole bezpieczne dla dziecka

Bez względu czy oczekuje się, że dziecko w przedszkolu przemieni się w małego Einsteina, czy też po prostu miło spędzić czas, należy zadbać o to, aby było tam bezpieczne. Stąd też należy dokładnie przyjrzeć się temu, czy wejście i wyjście jest odpowiednio zabezpieczone, tak aby nikt postronny nie dostał się na teren przedszkola, czy pomieszczenia i plac zabaw dostosowane są do potrzeb dzieci, jakie wyposażenie i zabawki znajdują się w przedszkolu. Dobrze jest też sprawdzić, czy panie przedszkolanki przeszły kursy np. pierwszej pomocy udzielanej dziecku itd. Wszystkie te elementy składają się na bezpieczny pobyt dziecka w przedszkolu.

Rozkład dnia w przedszkolu

Małe dziecko nie może cały czas się uczyć lub bawić, potrzebuje też chwili wytchnienia, czyli drzemki. Dobrze jest więc sprawdzić, czy w przedszkolnym rozkładzie dnia przewidziana jest chwila na odpoczynek i relaksację, nie musi być to obowiązkowe leżakowanie, ale np. cicha zabawa.

W rozkładzie dnia ważne są także godziny posiłków. Należy pamiętać, że maluchy powinny jeść ok. 5 posiłków dziennie. Samo jedzenie powinno być zatwierdzone przez Instytut Żywności i Żywienia. Istotne jest, aby było ono różnorodne i uwzględniało ewentualne specjalne potrzeby żywnościowe dziecka. Warto też dopytać czy porcje są wydzielane, czy każde dziecko może zjeść tyle na, ile danego dnia ma ochotę.

Ile powinna liczyć grupa przedszkolna?

Przy wyborze przedszkola dla dziecka dobrze jest też sprawdzić, jak liczne są grupy przedszkolne. Zalecane jest, aby nie przekraczały one 20 osób, najlepiej, jeśli na każde 10 dzieci przypada jedna pani wychowawczyni. Warto się też dowiedzieć, czy wszystkie dzieci w grupie są równolatkami, czy też w przedszkolu stosowane są grupy łączone. Istotne będzie również to czy wychowawczyni jest przypisana do grupy na cały rok, czy okresowo się zmienia.

Kontakt rodziców z przedszkolem

Uczęszczanie dziecka do przedszkola wiąże się z tym, że rodzic musi być w stałym kontakcie z placówką. Mowa tu nie tylko o paniach przedszkolakach, ale i pozostałych osobach: dyrekcji, sprzątaczkach, kucharkach, nauczycielach języków obcych, psychologach, logopedzie. Ważne, aby ludzie ci posiadali odpowiednie kwalifikacje oraz lubili dzieci i swoją pracę. Dobrze jest też sprawdzić, jak często w przedszkolu odbywają się zebrania i jaki system komunikacji jest tam stosowany, czy np. rodzice powiadamiani są o istotnych zmianach mailowo, czy też na okresowych spotkaniach itd.

Pani przedszkolanka

Z panią przedszkolanką maluch będzie spędzał najwięcej czasu, dlatego jej osoba jest niezwykle istotna przy wyborze przedszkola. Powinna to być osoba ciepła, wyrozumiała i pałają sympatią do dzieci. Niezmiernie ważne jest również to, aby umiała zagospodarować im czas i zachęcić do kreatywnych działań. Dobrze jest, jeśli dziecko od razu polubi panią wychowawczynią, dzięki temu chętniej będzie chodzić do przedszkola.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]