Tańsze OC – nietypowy powód do radości z bycia rodzicem

Przyjście dziecka na świat oznacza ogrom radości dla rodziców i całej rodziny, ale też wiąże się z licznymi wyzwaniami. Tata i mama muszą być gotowi na wiele niespodzianek – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale do tych pierwszy można zaliczyć… tańsze OC. Jak to działa? Dlaczego rodzice płacą mniej za obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej?

Od czego zależy cena OC

Cena OC jest ustala w oparciu o mnóstwo mniej i bardziej istotnych czynników, które wpływają na jej wysokość. Do najważniejszych należą: historia ubezpieczeniowa i wiek kierowcy, uzyskane zniżki za bezszkodową jazdę, parametry auta (głównie marka producenta, model i pojemność silnika), a także liczne informacje osobiste dotyczące właściciela pojazdu, do których zalicza się m.in. stan cywilny i liczba dzieci. Mianowicie osoby pozostające w związku małżeńskim i będące rodzicami płacą mniej za obowiązkowe OC.

Aby przekonać się, o jakich różnicach w cenie OC mówimy w zależności od tego, czy ma się dzieci i ile się ich ma, przeprowadzimy kalkulację w serwisie kalkulator-oc-ac.auto.pl. Za jego pomocą sprawdzimy cenę polisy dla wybranego kierowcy i jego auta, zmieniając tylko jeden parametr: liczbę dzieci. W ten sposób zorientujemy się, w jakim stopniu na cenę OC wpływa fakt bycia rodzicem jednego, dwojga lub większej liczby potomstwa.

Niewielkie różnice

Na potrzeby kalkulacji stworzyliśmy sylwetkę 35-letniego, żonatego kierowcy z Warszawy, który od 11 lat posiada prawo jazdy i pracuje jako osoba samozatrudniona, wykonując obowiązki biurowe. OC wykupuje bez przerwy od 6 lat – w tym czasie spowodował jedną stłuczkę 3 lata temu. Nasz kierowca chce kupić polisę dla 10-letniego Opla Insignia z silnikiem benzynowym o pojemności 1,8 l i przebiegiem 220 000 km, który będzie parkowany na ulicy.

Pierwszą kalkulację dla opisanego kierowcy i jego auta wykonaliśmy przy wariancie bez dzieci, w przypadku którego za najtańsze OC musiałby zapłacić 630,88 zł. Z kolei gdyby był ojcem jednego dziecka, najkorzystniejsza finansowo polisa kosztowałaby nieznacznie mniej, bo dokładnie 619,54 zł. Przy trójce dzieci koszt zakupu obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej spadłby zaś do 605,21 zł.

Dlaczego rodzice płaca mniej

Jak więc widać, liczba dzieci oraz sam fakt ich posiadania rzeczywiście odbijają się na cenie OC, ale w bardzo nieznacznym, w praktyce niezauważalnym stopniu. Pytanie jednak, dlaczego w ogóle taki czynnik jak rodzicielstwo jest uwzględniany przez towarzystwa przy kalkulacji składek ubezpieczeniowych dla klientów? Nie jest to bynajmniej widzimisię towarzystw, lecz jeden ze wskaźników ryzyka ubezpieczeniowego. Otóż – jak pokazują statystyki – rodzice są bezpieczniejszymi kierowcami i powodują mniej zdarzeń na drodze niż osoby samotne, w efekcie czego niejako w nagrodę (bo tak działa system obowiązkowego OC) są łagodniej traktowani przez towarzystwa.

Nie da się zaprzeczyć wpływowi liczby dzieci na cenę OC, jednak jest on bardzo nikły – chcąc płacić mniej, przede wszystkim należy poszukiwać jak najtańszej oferty. Ponieważ wysokość składek różni się znacząco w zależności od towarzystwa, powinno się poszukiwać firmy, która proponują najkorzystniejsze warunki. Można to zrobić poprzez porównanie cen OC w wielu towarzystwach, na co pozwala zarówno wsparcie agenta ubezpieczeniowego, jak i internetowa porównywarka ubezpieczeniowa. Więcej na temat ubezpieczeń komunikacyjnych dla kierowców można przeczytać pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-komunikacyjne/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]