Każdy ludzki organizm składa się z wielu układów, w tym z układu mięśniowego wspartego układem kostnym. Układ kostny składa się z ponad dwustu kości i kosteczek uzupełnionych o stawy. Zdarza się, że w wyniku choroby, urazu czy nadwyrężenia odczuwa się dyskomfort lub ból.
Bolące stawy mogą być objawem wspomnianych problemów przeciążeniowych związanych z wysiłkiem fizycznym i nieprawidłową pozycją ciała podczas tej aktywności. Dotyczy to zarówno pracy fizycznej, jak i uprawianych sportów w sposób rekreacyjny, jak i wyczynowy oraz zawodowy.
Kolejną przyczyną problemów we stawami są choroby układowe takie jak toczeń, rumień układowy czy bakterioza. Wspomniane choroby sprawiają, że układ kostny, zwłaszcza stawy zostają osłabione. W ramach profilaktyki warto zwrócić uwagę na postawę ciała przy każdej sposobności, nie tylko przy pracy czy uprawianej aktywności sportowej. Nim poczynimy dalsze kroki, warto wykluczyć wymienione choroby wykonując badania laboratoryjne i udając się do lekarza specjalisty.
Tutaj możemy zasięgnąć kilku opinii, bo właściwy będzie zarówno lekarz internista, lekarz ortopeda, lekarz reumatolog i lekarz traumatolog. Okazać się może, że będzie trzeba wykonać dodatkowe badania krwi lub też badania z zakresu diagnostyki obrazowej. Najczęściej pomocne okazuje się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego danego stawu lub też badanie ultrasonograficzne i rezonans magnetyczny problematycznego stawu.
Warto również wprowadzić suplementację poprawiającą stan posiadanych stawów. Wiele firm farmaceutycznych przygotowało sporą ofertę gotowych mieszanek leczniczych poprawiających stan zdrowotny układu kostnego. Można się także posiłkować wybranymi produktami tworząc samodzielnie zestaw pod nasze wymagania. Nim skorzysta się z gotowych produktów warto zwrócić uwagę na właściwą dietę, która powinna być zróżnicowana pod względem spożywanych produktów. Warto jednak wykluczyć z diety produkty, które dostarczają do naszego ciała kryształki kwasów nieorganicznych. Jedzmy uważnie.