Sport, to zdrowie, wie to każdy, dlatego istotne jest, by zachęcać dziecko od najmłodszych lat i oswajać z aktywnością fizyczną. Nie jest to trudne, bowiem większość dzieci z chęcią się rusza, dlatego warto ten stan rzeczy wykorzystać, a z pewnością zaprocentuje on w przyszłości. Dlaczego?
Z prostej przyczyny: rekreacja ruchowa wpływa pozytywnie i oddziałuje na rozwój emocjonalno – ruchowo –społeczny młodego człowieka. W wieku przedszkolnym najlepszą formą przekazywania wiedzy dzieciom jest oczywiście nauka poprzez zabawę. Jest to wówczas dla nich tak naturalne i przyjemne, że chętnie poznają otoczenie i czerpią o nim wiedzę, nie koniecznie zdając sobie sprawę z tego, jak wiele się uczą.
Okazuje się, że z pozoru mało atrakcyjne ćwiczenia, mają duży wpływ na to, jak rozwija się dziecko oraz pozwalają w porę zareagować na niepokojące sygnały, które mogą okazać się pomocne przy dalszej diagnozie rozwoju malca. I tak prosta zabawa w rzut do celu z wykorzystaniem dużej kolorowej piłki, woreczka, dyskopiłki, czy innych przedmiotów świetnie ćwiczy koordynację wzrokowo – ruchową. Z kolei chcąc nauczyć dziecko słuchać poleceń i skupiać się nad nimi możemy wykorzystać do tego zabawę w ciuciubabkę, bądź chować różne przedmioty w pokoju i naprowadzać dziecko odpowiednimi wskazówkami, by spróbowało znaleźć ukrytą rzecz.
Inne zabawy typu gra w kolory, czy „piłka parzy” pozwalają rozwijać oprócz koncentracji i uważnego słuchania szybkość reakcji i sprawność dziecka. Nie trzeba być pedagogiem, żeby wiedzieć, iż te sprawności z pewnością przydadzą się przedszkolakowi, kiedy uda się już do szkoły i będzie musiał pamiętać o wielu rzeczach jednocześnie oraz co trudniejsze wykonać je poprawnie.
Kiedy tylko zauważymy, że nasz przedszkolak chętnie uprawia sport, warto wykorzystać to i zapisać go na wybraną wspólnie dyscyplinę. Może to być pływanie, bardzo popularne i lubiane przez dzieci. Oczywiście chłopcy chętniej wybiorą piłkę nożną, a oglądanie takich maluchów w strojach piłkarskich oraz specjalnych butach, to wielka radość. Coraz popularniejsze stają się też sztuki walki, a kimono potrafi małego człowieka przemienić w wojownika znającego zasady i dyscyplinę.